FilistinHaberlerOrtadoğu

Irkçı ayrım duvarı protestolarında onlarca kişi yaralandı

Siyonist işgal rejiminin topraklarını gasbetmesini, toprakları üzerinde ırkçı ayrım duvarı inşa etmesini ve yine toprakları üzerinde yapılan Yahudi yerleşim birimlerini kınamak için dün Batı Yaka’nın Bel’ayn, Ma’sara, Velce ve Nebi Salih köylerinde yapılan protesto eylemlerine sert müdahale eden işgal ordusu onlarca göstericinin yaralanmasına neden oldu.

Bel’ayn köyünde, köye gelen dayanışmacılarla birlikte ırkçı ayırım duvarına doğru yürüyüşe geçen Filistinliler, duvarın yakınına geldiklerinde barikatların arkasına saklanmış işgal askerlerinin attıkları göz yaşartıcı bomba, ses bombası ve plastik mermilerle karşılaştı. Atılan bombalardan çıkan gazdan birçok gösterici etkilenirken, işgal askerleri uzun süre Filistinli gençleri kovaladı.

Ma’sara’da ise halkı kordon altına alan işgal askerleri, göstericilerin tarım arazilerine girmelerine müsaade etmedi.

Velce köyünde yapılan gösteriye de müdahale eden işgal askerlerinin göstericilere tekme tokat ve dipçiklerle saldırdıkları görüldü.

Nebi Salih halkı da bölgeye gelen yabancı uyruklu dayanışmacılarla birlikte haftalık protesto gösterilerini yaptı. Göstericilere göz yaşartıcı bomba ve ses bombalarıyla saldıran işgal askerlerine Filistinli gençler taş atarak karşılık verdi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Nisan 2023 (1) içerik yüklenmiştir.