FilistinHaberlerOrtadoğu

Irkçı ayrım duvarına karşı direniş devam ediyor

İşgal ordusunun her türlü baskı ve müdahalesine rağmen Siyonist rejimin toprakları üzerinde inşa ettiği ırkçı ayrım duvarını ve topraklarının gasp edilmesini protesto eden Filistinliler gösteri yürüyüşlerini dün de sürdürdüler.

Ramallah’ın batısındaki Bel’ayn köyü ile Beytlaham’ın güneyindeki Ma’sara köyü sakinleri bölgeye gelen yabancı dayanışmacılarla birlikte dün (20 Ağustos Cuma) haftalık barışçı protesto yürüyüşlerini gerçekleştirdi. Göstericilerin üzerine göz yaşartıcı bomba, mermi, ses bombası ve plastik mermi yağdıran işgal askerleri birkaç göstericinin yaralanmasına neden oldu.

Göstericiler attıkları sloganlarda ihtilafların bir yana bırakılıp birlik olunmasını, Filistin ulusal çıkarlarının gözetilmesini, işgale karşı direnilmesini, esirlerin derhal serbest bırakılmasını, işgal rejiminin Kudüs’e ve Kudüs halkına karşı saldırılarını durdurmasını, Kudüs halkını sürgün politikasına son vermesini ve Gazze kuşatmasını kaldırmasını istedi.

İşgal radyosu ise verdiği haberde, protesto gösterilerini bastırmaya çalışan işgal askerlerinden birinin Bel’ayn’da göstericilerin attıkları taşlardan birinin isabet etmesi sonucu yaralandığını duyurdu.

Mahalli kaynaklar, işgal güçlerinin gösterilere sert bir şekilde müdahale etmesi sonucu bir gazeteciyle onlarca Filistinli vatandaşın yaralandığını, Filistin halkıyla dayanışma için gelen ve gösterilere katılan Norveçli bir yabancının da tutuklandığını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (5) içerik yüklenmiştir.