FilistinHaberlerOrtadoğu

Irkçı ayrım duvarına karşı protestolar sürüyor

Siyonistlerin Filistin topraklarını birbirinden ayırmak amacıyla inşa ettiği ırkçı ayrım duvarını protesto etmek için dün öğleden sonra Batı Yaka’nın değişik yerlerinde gösteri düzenleyen Filistinlilere sert bir şekilde müdahale eden işgal askerlerinin attığı göz yaşartıcı bombalar ve ses bombaları birkaç göstericinin yaralanmasına neden oldu.

Duvara ve Yerleşim Birimlerinin İnşasına Karşı Halk Komitesi’nin çağrısı üzerine Batı Yaka’nın Ramallah şehrinin batısındaki Belin halkı da dün bölgeye gelen Batı Yakalı ve 1948 yılında işgal edilmiş Filistin topraklardaki gençler ve buradaki halkla dayanışmak için köye gelen yabancı uyruklu barışsever ve özgürlükçü dayanışmacılarla birlikte dün öğleden sonra (06 Ağustos Cuma) köyde gösteri düzenledi.

Göstericiler, ulusal birliğin sağlanması, ihtilafların bir kenara bırakılması, ilkelerin korunması, işgale karşı direnilmesi ve tutukluların serbest bırakılmasını isteyen ve Kudüs’e yapılan saldırıları, Kudüs halkına karşı sürdürülen sürgün politikasını ve Gazze kuşatmasını da kınayan sloganlar eşliğinde köyün caddelerinde hep birlikte yürüyüş yaptı.

Göstericiler köyün içinde tur attıktan sonra ayrım duvarına doğru yürüyüşe geçti. İşgal askerlerinden kalabalık bir grup duvardaki kapının önünde barikat kurarken, diğer kısmı da tellerle çevrilmiş beton barikatların arkasında pusu kurdu.

Göstericilerin topraklarını ayıran ırkçı duvarı aşıp tarım arazilerine geçmek istemeleri üzerine işgal askerleri dipçik, gaz bombası ve ses bombasıyla saldırmaya başladı. Çıkan yoğun çatışmada üç gösterici değişik yerlerinden yaralandı.

Benzer protestolar Batı Yaka’nın Nalin, Ma’sara ve Artas köylerinde de yapıldı. Artas’taki gösteride konuşan bir İtalyan dayanışmacı ise işgale karşı Filistin halkının yanında olduklarını söyledi.

Diğer taraftan Siyonist gaspçıların dün öğleden sonra Filistin halkıyla dayanışmak için bölgeye gelen yabancılara saldırdığı belirtildi. Görgü şahitleri, maskeli üç gaspçının El-Halil şehrinin Buveyre bölgesinde aracın içinde bulunan iki yabancıya saldırıp, kamera ve resmi evraklarına el koyduğunu ifade etti. Danimarka ve Kanada’dan olan dayanışmacıların saldırının ardından yaralandıklarını belirten kaynaklar, saldırganların olay yerinden hızla uzaklaştıklarını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (5) içerik yüklenmiştir.