HaberlerOrtadoğu

Irkçı İsrail Ekonomik Krizle Boğuşuyor. Telaviv’de Maaşlarına Zam İsteyen Diplomatlar Sokaklara Döküldü.

Dünyayı sömürerek beslenen ve para kaynaklarının başında oturan büyük Yahudi holdingleri yakında İsrail’i tamamen gözden çıkaracak gibi görünüyor. Çünkü para kaynaklarının azalması,”Paranın dini imanı yoktur” ianancıyla yaşayanlara bunu yaptıracak gibi..

İsrail Dışişleri Bakanlığı bünyesinde çalışan diplomatlar arasında, düşük ücretlere tepki giderek artıyor. Gerek Kudüs’teki dışişleri bakanlığında, gerekse de yabancı temsilciliklerde çalışan diplomatlar aylardır iş bırakma yoluna başvuruyor. Salı günü de Kudüs’te yaklaşık 200 diplomat, 12 yıldır sabit kalan maaşlarına zam yapılması talebiyle gösteri yaptı.

‘Para ayın sonunu getirmeye yetmiyor’

İsrail Dışişleri Bakanlığı çalışanlarının bağlı olduğu sendikanın başkanı Jair Frommer, “Birçok ülkede diplomatlarımızın aldığı para ayın sonunu getirmeye yetmiyor” dedi. Frommer durumun vahim olduğunu, son 10 yılda çalışanların üçte birinin istifa ettiğini kaydetti. Dışişleri Bakanlığı bünyesinde çalışan bin 100 görevliden 350’si dış görevlerde bulunuyor. Sendika başkanı Frommer, “Çalışanlar ile birlikte başka ülkelere taşınan eşler için hiçbir şey yapılmıyor, haklarını, en başta da emeklilik haklarını kaybediyorlar” diye konuştu.

Diplomat mesleği itibar kaybediyor

Diplomatlar en çok da mesleklerinin itibar kaybetmesinden şikayetçi. AFP’ye konuşan üst düzey bir diplomat, şöyle dedi:

“Siyasi hesaplar nedeniyle önceden dışişleri bakanlığına ait olan mesuliyet ve ödenekler dört bakanlığa aktarıldı. Aylardır tam zamanlı çalışan bir bakanımız olmadığının sözü dahi edilmedi”.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Temmuz 2022 (20) içerik yüklenmiştir.