HaberlerOrtadoğu

Irkçı İsrail rejimi, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO)’dan çıkıyor

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’ndeki (UNESCO) genel müdürü Audrey Azoulay, terör rejimi İsrail’in dün bu kurumdan çıkmak istediğini yazılı olarak bildirdiğini söyledi.

UNESCO genel müdürü, yayınladığı bildiride, İsrail’in 31 aralık 2018 tarihinde bu kurumun üyeliğinden çıkacağını bildirdi.

Terör rejimi İsrail başbakanı Netenyahu, 12 ekim tarihinde, Amerika’nın UNESCO’dan çıkacağını bildirmesinin hemen ardından İsrail’in de UNESCO’dan çıkmaya hazırlandığını bildirmişti.

Amerikan dışişleri bakanlığı, 12 ekim tarihinde UNESCO’yu, İsrail’in düşmanı olarak nitelemiş ve bu kurumdan çıkacağını bildirmişti. Amerika’nın bu girişimi ise 31 aralık 2017 tarihinde işleme konulacak gerçekleşecek.

Amerika daha önce de, Filistin’in UNESCO’nun bir üyesi olduğunun açıklanmasından sonra bu kuruma olan mali yardımı kestiğini bildirmişti. İsrail başbakanı Amerika’nın UNESCO’dan çıkışını ‘cesurca adım’ olarak nitelemişti.

UNESCO, 4 temmuz tarihinde yayınladığı bildiride, İsrail’in Kudüs üzerinde hiç bir mülikiyet hakkının olmadığını bildirmişti.

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) Dünya Miras Komitesi, ırkçı İsrail’in Kudüs’te Mescid-i Aksa ve çevresinde egemenlik hakkı iddiaları ve yürüttüğü yasa dışı kazıları kınayan bir tasarıyı kabul etmişti. Ayrıca tasarı metninde, İsrail’in eski şehirde arkeolojik kazılar gerçekleştirmesi de kınandı.

Tasarıda, İsrail’in Doğu Kudüs başta olmak üzere bölgede uluslararası hukuka aykırı çalışma ve kazılar gerçekleştirdiği, tünel ve benzeri projeleri hayata geçirmek için teşebbüslerde bulunduğu belirtilerek, şehrin üzerinde egemenliğinin olmadığı vurgulandı.

UNESCO Yönetim Kurulu geçen mayıs ayında da ırkçı İsrail’in “işgalci güç” olarak tanımlandığı bir karar tasarısını oylayarak kabul etmişti.

UNESCO, 18 Ekim 2016’da aldığı kararla da Kudüs’teki Mescid-i Aksa’nın “Yahudilikle bir bağının olmadığını” ilan etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Eylül 2021 (17) içerik yüklenmiştir.