FilistinHaberlerOrtadoğu

Irkçı İsrail, Türkiye’ye elektronik harp cihazlarını vermeyi kabul etti

Terör rejimi İsrail’in 2010’da Mavi Marmara gemisine düzenlediği ve 9 Türkiye vatandaşının şehid edildiği saldırı ardından bozulan ikili ilişkileri düzeltme yönünde yeni bir adım attığı bildirilirken Türkiye basının haberine göre, ırkçı İsrail, Türk hava sahasında Türkiye’nin etkinliğini büyük ölçüde artıracak uçaklara monte edilecek elektronik harp cihazlarını Türkiye’ye yolladı.

Cihazların montajı önümüzdeki günlerde tamamlanacak. Türkiye’nin ABD’den aldığı havadan uyarı ve kontrol sisteminde Türkiye’nin isteğinin yerine getirildiğinin iddia edildiği Türkiye basınına göre, ırkçı İsrail Awacs uçaklarına monte edilecek elektronik harp cihazlarını nihayet Türkiye’ye yolladı.

Türkiye havadan erken ihbar ve kontrol uçağı kapsamında ABD’li bir firmadan 4 uçak ve 1 yer destek sistemi satın aldı. Sözleşme 2003’te yürürlüğe girdi. Awacs uçakları gövdelerinde taşıdıkları özel radar sistemleri ile her türlü hava aracını anında tespit edebilme özelliğine sahip.

Türkiye bu sistem ile hava sahasının etkinliğini önemli ölçüde artırmayı planlıyordu. Ancak olmadı. Bu uçaklara entegre edilecek elektronik harp cihazlarının ihalesini ırkçı İsrail almıştı. Mavi Marmara olayının ardından Siyonist İsrail, cihazları teslim etmedi. Ancak bu tutumdan geçtiğimiz ay geri adım atıldı. 1 buçuk milyar dolarlık Barış Kartalı projesi kapsamında alınan Awacs’ların elektronik destek sistemi Türkiye’ye teslim edildi.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 15 Temmuz 2020 (8) içerik yüklenmiştir.