HaberlerİranOrtadoğu

Irkçı İsrail ve hamisi ABD’den İran aleyhinde ortak yeni senaryo

Siyonist İsrail televizyonlarından Kanal10, Amerika ve İsrail’in İran’a karşı mücadele için yeni bir planının olduğunu bildirdi.

Mehr haber ajansına göre, Amerika ve ırkçı İsrail’den 12 kişilik bir heyet 12 Aralık tarihinde Washington’da, İran aleyhinde yeni bir stratejiyi içeren bir plan hazırladı ve plana göre, Amerika ve İsrail, böylece İran’ın nükleer programları ve füze programlarının ilerlemesini engelleyecek ve İran’ın bölgeye yönelik nüfuzu ile de mücadele edecek.

Bu arada tarafların İran İslam Cumhuriyeti ile mücadele için 4 çalışma grubu oluşturduğu anlaşılıyor.

Sözkonusu çalışma gruplarının en önemli görevleri ise İran’ın nükleer programları ile gizli ve diplomatik yoldan mücadele edilmesi ve önlenmesidir. Aynı zamanda çalışma grubu, İran ve 5+1 grubu arasında varılan ve Amerika’nın zorluklar ve engeller çıkarmasına rağmen yürürlüğünün devam ettiği nükleer anlaşma Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nı yakından takip ederek bir tür İran’ın nükleer anlaşmayı çiğnediği iddiasıyla anlaşmanın yürürlüğünü engelleyecek çalışmalar yapacak.

Çalışma grubunun bir diğer görevinin de İran İslam Cumhuriyetinin bölgede artan nüfuzunu önlemek için her türlü program yapması olduğu ve bu doğrultuda İran’ın Hizbullah, HAMAS ve İslami Cihad’a yönelik desteklerini önlemek olduğu bildiriliyor.

Çalışma grubunun görevlerinin arasında ayrıca İran’ın füze programını ilerletmesini durdurmak da bulunuyor. Bununla ilgili olarak da İran’ı bölgede çatışmaya çekme gibi bir senaryonun olabileceği düşünülüyor. Bu doğrultuda Lübnan Hizbullah hareketiyle bir savaşın muhtemel olduğu bildiriliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.