Haberler

Irkçı İsrail’den kaçan Filistinli esirlerle ilgili açıklama

Filistinli Esirler İşleri Komitesi’nin avukatı Halid Reslan, Siyonist rejimin Celbu cezaevindeki Filistinli esirlerin hapishanede yargılanmasını istedi.

Halid Reslan,  dün El’Meyadin kanalına yaptığı açıklamada, Celbuh Hapishanesinden altı Filistinli esirin kaçma eylemenin 9 aylık bir planın sonucu olduğunu belirterek, Muhammed el-Areze ve Zekeriya el-Zubeydi’nin tutuklanmasının tesadüfi olduğunu söyledi.

Reslan, işgalci rejimin, avukatların, yakalanarak tekrar cezaevine gönderilen 4 Filistinli esirin  kendileriyle görüşmelerine izin verilmediğini de söyledi.

Bu arada, İslami Cihad hareketi, Özgürlük Tüneli Operasyonu’ndaki altı Filistinli esirden 5’nin İslami Cihad üyesi olduğunu bildirirken uluslararası toplumun Filistinli esirlere yönelik baskı ve işkenceler karşısında sessizliğini eleştirdi.

Öte yandan Esirler Hareketi tarafından yapılan açıklamada, kaçış eylemin gayesinin 6 Eylül tarihinde gerçekleşen Özgürlük Tüneli olayından sonra işgal rejiminin başlattığı baskılara ve istisnai uygulamalara son verilmesi ve 6 Eylül öncesi duruma geri dönülmesi olduğu, işgal rejiminin söz konusu baskılarından geri adım attığı ancak İslami Cihad mensubu esirlere yönelik uygulamaların da son bulması için çalışmaların ve görüşmelerin sürdüğü dile getirildi. 

Esirler Hareketi’nin açıklamasında; “Esas gayelerimizden biri de İslami Cihad Hareketi mensubu esirlerden olan mücahit kardeşlerimizin meselesiydi ve halen de öyledir.” ifadesine yer verilerek, onların meselelerinin kesin bir şekilde çözülmesi için irtibatların sürdüğü vurgulandı. 

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (6) içerik yüklenmiştir.