ArabistanFilistinHaberlerOrtadoğu

Irkçı İsrail’in Arabistan’a demiryolu inşa planı

Irkçı rejim İsrail hükümetinin, İsrail’le bazı Arap ülkelerini birbirine bağlayacak bir demiryolu inşa etmeyi planladığı bildirildi.

Siyonist İsrail basınından Yedioth Ahronoth gazetesinin haberinde, ırkçı İsrail’i Ürdün’e, oradan da Suudi Arabistan’a bağlayacak demiryolu projesi için ilk adımın, siyonist İsrail Parlamentosu Knesset’te onaylanan 2019 bütçesine söz konusu hat için 4,5 milyon dolar tahsis edilmesini içeren bir madde konulmasıyla atıldığı öne sürüldü.

Haberde, projenin ilk kısmının Bisan kentinde (İsrail’in kuzeyi) demiryolu istasyonunun açılması ve hattın oradan Ürdün sınırındaki Şeyh Hüseyin Sınır Kapısı’na iletilmesinden oluştuğu belirtildi. Irkçı İsrail’in halihazırda Irak, Suudi Arabistan ve diğer Fars Körfezi ülkelerine Ürdün üzerinden mal sevkiyatı yaptığı aktarılan haberde, İsrail ile anlaşmaya varmaları durumunda demiryolu hattının Suudi Arabistan’a kadar uzatılabileceği kaydedildi.

Hattın İsrail sınırlarındaki uzunluğunun 15 kilometre olacağı ve köprü ile tünelleri kapsayacağı kaydedilen haberde, demiryoluyla hem yolcu hem de yük taşımacılığı yapılacağı bilgisi paylaşıldı.

Söz konusu Arap ülkeleri arasında sadece Ürdün’ün, (1994’te iki devlet arasında imzalanan anlaşma doğrultusunda) ırkçı İsrail’le bağlantısı bulunuyor.

Bilindiği gibi terör rejimi İsrail ve Arabistan arasında son 1 yılda bölge ve İslam dünyasını kaygılandıran gizli ve açık senaryoların olduğu ilişkiler gözle görülür bir şekilde artış kaydetmiştir. Siyonist İsrail, Arabistan’la ilişkileri normalleştirerek bölgedeki şom hedeflerini gerçekleştirmeye çalışıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.