FilistinHaberlerOrtadoğu

Irkçı İsrail’in Gazze’ye saldırısında 2 Filistinli şehit oldu

Terör rejimi İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında Filistinli iki genç şehit oldu.

Filistinli şehitlerin 13 v e 24 yaşlarında olduğu bildirildi.

Bu arada Filistin sağlık bakanlığı, Gazze’de dün terör rejimi İsrail aleyhindeki gösteride 310 Filistinlinin İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu yaralandığını ve bunlardan 3’ünün durumunun ağır olduğunu bildirdi.

Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün 14’üncü cumasında dün (29 Haziran) Gazze halkının ‘Gazze’den Batı Yaka’ya; Kan Birliği ve Ortak Gelecek’ başlığıyla düzenlenen faaliyetlere katılmak için sınırda kurulan eylem çadırlarına akın ettiği belirtildi.

Filistin Enformasyon Merkezi muhabirlerinin bildirdiğine göre, işgal güçleri sınıra yaklaşmaya çalışan gençlere ateş açıp göz yaşartıcı bomba yağdırırken, Filistinli gençler keskin nişancıların görüş mesafesini kapatmak için lastik yakıp sınırın diğer tarafına kuyruğuna yanıcı madde bağlanmış balon ve uçurtma gönderdiler.

Gazze’den gönderilen uçurtma ve balonlar nedeniyle şimdiye kadar Siyonist yerleşimcilere ait tarım arazilerinde ve meralarda 5 noktada yangın çıktığı belirtildi.

30 Mart’ta başlayan Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterileri Gazze’nin doğu sınırında kurulan eylem çadırlarında devam ediyor.

İşgal güçlerinin barışçıl gösteri düzenleyen masum ve korumasız halka ateş açmaları sonucu şimdiye kadar 140 kişi şehit oldu, 15 binden fazla kişi de yaralandı.

Filistinler bu gösterilerle daha önce zorla çıkarıldıkları yurtlarına geri dönmelerinin sağlanmasını, bu konuda BM’nin aldığı ve mültecilerin yurtlarına geri dönmelerini öngören 194 nolu kararın uygulanmasını ve Gazze’ye uygulanan zalim ambargonun kaldırılmasını talep ediyorlar.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2022 (1) içerik yüklenmiştir.