AvrupaHaberler

Irkçı İsrail’in mahiyeti barış karşıtlığıdır

Filistin İslami Direniş Hareketi HAMAS’ın siyasi birim başkanı Halid Meş’al, siyonist İsrail rejiminin temelinin, işgalcilik, cinayet, sultacılık, ve barış karşıtlığı üzerine kurulu olduğunu belirterek, bu rejimin Ortadoğu’nun güvenliğini tehdit ettiğini ve mevcut buhranların asıl sorumlusu olarak tanımladı.

Bir heyet başkanlığında Rusya’ya giden Meş’al, Moskova’da düzenlediği basın toplantısında, yaptığı açıklamada, terör rejiminin geçmişte tehdit etmeksizin ülkelere saldırdığını ama bugün tehdit ederek uyarmaya çalıştığını ve bunun da temelinde bu rejimin ırkçı İsrail karşıtı direnişi hesaplamak zorunda kalmasının bulunduğunu söyledi.

Irkçı İsrail’in artık direnişten korktuğunu belirten HAMAS yetkilisi, terör rejiminin İran, Suriye ve Lübnan’ı tehdit etmesinin bölgedeki krizin devam edeceğini ve bu rejimin krizden yana olduğunu açıkça gösteren son örneği olduğunu belirterek, bu rejimin uluslar arası toplum tarafından cezalandırılması gerektiğini dile getirdi.

Bu arada Meş’al, Rusya’da yayınlanan gazetelerden Vremia Novosti’ye verdiği demeçte Amerika’nın Filistin ve Ortadoğu siyasetlerini eleştirerek, ABD’nin elini çekmesi durumunda Filistinliler arasındaki ilişkinin eski haline döneceğini ve birliğin sağlanacağını belirtti ve “ABD’nin vetosu Filistin iç barışının sağlanmasını engelliyor. Filistin iç barışını engelleyen ikinci önemli faktör ise, Mısır’ın hazırladığı barış taslağına kabul edilemez yeni maddelerin eklenmesidir” diye konuştu.

HAMAS heyetinin Rusya’da bulunduğu süre içinde Rus yetkililerle Filistin’deki gelişmeleri ve Filistin’deki iç bölünmeyi sonlandırma çabalarını gündeme alması bekleniyor.

Halid Meş’al başkanlığındaki HAMAS heyeti, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un resmi daveti üzerine Rusya’ya gitmiş bulunuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.