FilistinHaberlerOrtadoğu

İşbirlikçi Abbas yeni seçimlerde aday olmayacak

Başkanlık süresi bitmiş olan Mahmut Abbas, FKÖ’nün Yürütme Kurulu ile Fetih’in Merkez Kurulu’na, yapılacak başkanlık seçimlerinde aday olmak istemediğini ilettiğini duyurdu. Ancak başkanlık için aday olmayacağını belirtmekle birlikte bu karardan vazgeçebileceğini de ima etmesi, Abbas’ın yeni bir oyun tezgâhlayabileceği kuşkusu uyandırıyor.

Abbas, dün (05 Kasım Perşembe) Ramallah şehrinde konuya iliştin yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “FKÖ’ye bağlı Yürütme Kurulu ile Fetih’e bağlı Merkez Kurulu’ndaki kardeşlere önümüzdeki başkanlık seçimlerinde aday olmayacağımı ilettim. Yürütme Kurulu ile Merkez Kurulu’ndaki kardeşlerin, bu makamda kalmam yönündeki ısrarlarını anlıyorum. Onların da beni anlayacaklarını umuyorum. Fakat daha sonra zamanı gelinde uygun adımlar atacağımı da belirtmek isterim.”

Mahmut Abbas’ın, uygun zamanda uygun adımlardan kastının, aslında makamda kalma arzusu olduğu düşünülüyor. Başkanlık seçimlerine katılmayacağını açıklayan Abbas bir süre sonra, kameraların karşısına çıkıp “Ne yapayım, aslında aday olmayacaktım, fakat halkın baskısı ve söz konusu kurumların da zorlamasıyla bu makamda kalmak zorunda kaldım” diyerek, burada kalmasının halkın tercihi olduğunu iddia edebilir ve kendisine alternatif biri yokmuş havası verebilir.

Abbas yaptığı konuşmada ayrıca, direnişle mücadele etmesine rağmen işgal yönetiminin yerleşim birimlerini durdurmaması ve Filistin halkının en küçük haklarını bile kabul etmemesi nedeniyle barış sürecinin tam bir çıkmaza girdiğini ifade etti.

Amerika’nın Siyonistlere taraf olması ve barış görüşmelerin başarısızlığa uğraması nedeniyle hayal kırıklığı yaşadığını da belirten Abbas, aynı zamanda barışı da umut ettiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (39) içerik yüklenmiştir.