HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İsfahan’a saldıran mini İHA’ların kimliğinin belirlenmesi

İsfahan’da İran Savunma Bakanlığı’na ait bir atölye kompleksine düzenlenen saldırı sırasında savunma birimleri tarafından vurulan mini İHA’lardan birinin kalıntılarının teknik incelemesi, İslam Cumhuriyeti’nin güvenlik kurumlarına önemli bilgiler sağladı.

Cumartesi akşamı İran Savunma Bakanlığı’nın İsfahan’daki atölye komplekslerinden biri mini İHA’ların saldırısına uğradı, bunlardan biri kompleksin hava savunması tarafından vuruldu ve diğer iki İHA savunma tuzaklarına takılıp patladı.

Nur News’un raporuna göre bu mini İHA’nın gövde bileşenleri, motorları, güç kaynağı ve navigasyon sistemi incelenip mevcut örneklerle eşleştirilerek üreticisi kesin olarak belirlenmiş ve önemli ipuçları ortaya çıkarılmıştır.

Üç yıl önce, bu atölye kompleksi, son saldırıya  benzer şekilde tamamen başarısız olan birkaç mini İHA saldırısına uğradı.

İran’da ilgili birimlerin teknik hakimiyeti ve benzer sabotajların olabileceği merkezlerde gelişmiş elektronik sistemlerin konuşlandırılması nedeniyle bu tür saldırıların başarı olasılığı en aza indirilmiştir.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.