HaberlerDünyaİranOrtadoğu

İşgal altındaki Filistin’de güç dengeleri değişiyor

İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Sözcüsü Mahmut Abbaszade Meşkini, Filistin milleti sürekli güç kazandığını, işgal altındaki topraklarda güç dengeleri değişmeye başladığını belirtti.

Filistin özerk teşkilatı korsan İsrail’e 1967 sınırlarına geri çekilmesi için bir yıl süre tanıdığına işaret eden İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Sözcüsü Meşkini, son yıllarda siyonist rejim İsrail ile mazlum Filistin milleti arasında çatışmaların arttığına şahit olunduğunu kaydetti.

Meşkini şöyle devam etti:

Tarih sürecine baktığımızda, Filistin halkı sürekli güç kazandığına ve işgal altındaki Filistin topraklarında güç dengelerinin değiştiğine şahit olmaktayız; dolayısıyla siyonist rejimin yenilgi dominosu şekillenmekte olduğunu söyleyebiliriz.

Meşkini ayrıca, siyonist rejimin özerk teşkilat Başkanı Mahmut Abbas’ın açıkladığı süreye tepkisine işaret ederek şöyle ekledi:

Her gün savunmasız Filistinli çocukları ve kadınları kana bulayan saldırgan siyonistler barış ve uzlaşmaktan söz edemez. Gerçekte eğer siyonistler demokrasiye inanıyor olsaydı, Filistin topraklarını işgal etmezdi.

Filistin’in siyonist rejime 1967 sınırlarına geri çekilmesi için süre tanıması bu bölgede halkçı bir hükümetin gerçekleşmesinin ilk adımı olduğunu kaydeden Meşkini, korsan İsrail’in haritadan silinmesi kesin olduğunu, bu yüzden özgürlükçü milletler ve İslam ülkeleri bu ülkünün gerçekleşmesi için çaba harcamaları gerektiğini ifade etti.

İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Sözcüsü Mahmut Abbaszade Meşkini, İran İslam Cumhuriyeti’nin Filistin davasına yönelik politikası gayet net ve şeffaf olduğunu belirterek şöyle ekledi:

Filistin’de seçimlerin yapılması, Filistinli mültecilerin ana vatanına geri dönmesi, işgalcilerin çekilmesi, halkın egemenliğinin kabul edilmesi, İran İslam Cumhuriyeti’nin tutumudur ve tüm özgürlükçü milletlerce de kabul görmektedir.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2023 (15) içerik yüklenmiştir.