FilistinHaberlerLatin AmerikaOrtadoğu

İşgal devleti, Brezilya’nın Filistin Devletini tanımasını eleştirdi

Siyonist işgal devleti, Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva’nın Cuma günü yayınlanan mektubunda 1967 sınırlarında kurulacak Filistin devletini tanıma kararını eleştirdi.

Siyonist Dışişleri Bakanlığı sözcüsü dün (4 Aralık Cumartesi) konuyla ilgili yayınladığı bildiride, “Başkan Luiz Inácio Lula da Silva’nın başkanlık görevini Dilma Roussef’e tesliminden bir ay önce aldığı bu karardan duyduğu üzüntüyü ve hayal kırıklığını ifade etmektedir” dedi.

Brezilya Dışişleri Bakanlığı’nın Cuma günü yayınladığı mektupta, Filistin devletini tanımanın başkanlık süresi sona eren Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın 24 Kasım’da Brezilya Başkanı’ndan bunu şahsen istemesi üzerine gerçekleştiği belirtildi.

Mektupta, Abbas’ın talebinin Brezilya’nın Filistin davası için savunduğu ilkelerle uyuştuğuna dikkat çekilerek, Abbas’ın talebinin adil olduğu ve 1967 sınırlarında bir Filistin devletinin tanındığı ifade edildi.

Siyonist Dışişleri Bakanlığı, Brezilya Devlet Başkanı’nın kararının “İsrail” ile Filistin Özerk Yönetimi arasında imzalanan anlaşmalara aykırı olduğunu öne sürerek, söz konusu anlaşmaların Batı Yaka ve Gazze’nin geleceğini müzakereler aracılığıyla belirlenmesini öngördüğünü söyledi.

Siyonist Dışişleri Bakanlığı sözcüsü tarafından yayınlanan bildiride ayrıca şu ifadelere yer verildi: “İsrail ve Filistin Özerk Yönetimi, askıda kalan tüm konular üzerinde anlaşma sağlanması için halihazırda müzakerelerin yeniden başlaması yönünde çaba sarf etmektedir.”

Siyonist yetkililer, tek taraflı devlet ilan etmemeleri için Filistinlileri defalarca uyarmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Haziran 2022 (27) içerik yüklenmiştir.