FilistinHaberlerOrtadoğu

İşgal devleti ile müzakere yapmayacağız

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, hükümetinin düşmanla ne açık ne gizli, ne doğrudan ne de dolaylı hiçbir görüşme için mazeret aramayacağını belirterek şöyle dedi: “Filistin hükümeti Kudüs ve Mescidi Aksa’ya karşı saldırıların zirveye çıktığı bir dönemde düşmanla yapılacak görüşmeleri, görüşmecileri asla kabul etmeyecek; basit, düzeysiz ve sadece düşmana hizmet eden bu tür politikaları reddetmeye devam edecektir.”

Başbakan Heniyye, Kahire’de toplanan Arap bakanların Filistin’deki mukaddes mekânların uğradığı saldırlar karşısında daha tutarlı ve daha kararlı bir tutum sergilemeleri gerektiğini, fakat aldıkları kararın, onların ne kadar zayıfladıklarını, düştüklerini ve bir anlam ifade etmediklerini gösterdiğini belirterek, “Filistin’in siyasi başkenti Kudüs’e darbelerin indiği ve bu şehrin Yahudileştirilmesi için çabaların katlandığı bir dönemde düşmanla görüşmelere bir Arap kılıfı giydirdiler” dedi.

Başbakan İsmail Heniyye bu açıklamalarını, Siyonist işgal yönetiminin Kudüs ve civarındaki mukaddes tarihi İslamî eserleri gasp etmesini görüşmek üzere Filistin Meclisi’nin dün (03 Mart Çarşamba) Gazze’de gerçekleştirdiği özel oturumda yaptı.

Kahire’de bulunan Arap Takip Komisyonundan görüşmelerle ilgili tavrını yeniden gözden geçirmesini isteyen Başbakan Heniyye, Kudüs, Mescidi Aksa, Hz. İbrahim Camisi ve diğer mukaddes mekânlar için daha ciddi adımlar atılmasını isteyerek, Filistin hükümetinin işgal altındaki mukaddes mekânları korumak, bu konuda Filistin halkını ve ümmeti bilinçlendirmek için çabalarını sürdüreceğini ifade etti.

Başbakan Heniyye devamla şöyle konuştu: “Filistin hükümeti Kudüs şehrini İslam kültür başkenti olarak görüyor. Bizler tarihi eserlerimizin çalındığı ve gerçeklerin çarptırıldığı bir süreçte yaşıyoruz. Arap ve İslam ülkelerinden kendi başkentleriyle ilgilendikleri gibi her Müslüman’ın başkenti sayılan Kudüs ile de ilgilenmelerini bekliyoruz. Kendi başkentlerini korumak için yaptıkları çabaların aynısını Kudüs şehri için de yapmalarını istiyoruz.”

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.