AsyaHaberler

İşgal güçleri Afganistan’dan çekilmeyi düşünmüyor

Afganistan’daki işgalci Amerikan askerleri ve NATO öncülüğündeki koalisyon güçlerinin komutanı Orgeneral David Petraeus, Afganistan’daki savaşta “gelişme kaydedilen alanlar olduğunu” ileri sürdü.

Petraeus, NBC televizyonunda “Meet the Press” programında yayımlanan söyleşisinde, Afganistan’da Taliban direnişine karşı mücadelenin, “iniş-çıkış süreci” yaşadığını ve başarıya ulaşıp ulaşmadığını söylemek için ise henüz erken olduğunu kaydetti.

Orgeneral Petraeus, “Gelişme kaydettiğimiz alanlar mevcut. Bunları birleştirmek, genişletmek zorundayız” diyerek, ABD Başkanı Barack Obama’ya Amerikan askerlerinin gelecek yıl Afganistan’dan çekilmesi konusunda “en iyi şekilde askeri tavsiyede” bulunacağını, savaş siyaseti işini ise Başkan’a bırakacağını bildirdi.

David Petraeus, Afganistan’da kaydettikleri gelişmenin ilkbaharda ortaya çıktığını, önlerinde uzun bir yol bulunduğunu ifade ederek, “Afganistan’ın bir kez daha, El Kaide’nin 11 Eylül saldırılarını Kandahar çevresinde planlandığı gibi milletler üstü radikallerin barınağı haline gelmemesi için buradayız” ifadesini kullandı.

ABD ordusunun Afganistan savaşıyla ilgili Temmuz ayında yaklaşık 76 bin belgeyi internetten yayımlamış olan WikiLeaks internet sitesi, yeni bilgiler yayımlayacağını açıklaması da General Petraeus’u kızdırdı.

Petraeus savaşla ilgili yeni gizli askeri belgelerin yayımlanmasının “son derece sakıncalı” ve “güvene ihanet” olacağını bildirdi.

Wikileaks’in kurucusu Julian Assange dün, Pentagon’un uyarılarına rağmen, birkaç haftaya kadar Afganistan’daki savaş hakkında yeni 15 bin gizli askeri belge yayımlayacağını duyurmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (25) içerik yüklenmiştir.