FilistinHaberlerOrtadoğu

İşgal güçleri Beytlahim’in güneyinde düzenlenen barışçıl gösteriye müdahale etti

İşgal güçleri, İsrail Ulaştırma Bakanı Israel Katz’ın belde arazileri üzerindeki Yahudi yerleşkesine giden yola yapılan trafik lambalarının açılış törenine katılmasını protesto amacıyla bugün (4 Temmuz Perşembe) öğle saatlerinde Beytlahim’in güneyindeki El-Hıdır beldesinde düzenlenen barışçıl gösteriye müdahale etti.

Göstericiler, açılış törenine katılan İsrailli bakanı kovmak isterken, beldeye ait arazilerden daha fazlasının gasp edilmek istendiğini ifade etti.

Protesto yürüyüşüne katılan Filistinliler, işgal rejimi ve Yahudi yerleşim birimi inşası aleyhine sloganlar attı ve Filistin bayrakları taşıdı. İşgal güçleri yürüyüşe katılan göstericilerin açılışın yapıldığı yerdeki çadıra yaklaşmasına izin vermezken, Ma’sara köyünden Yahudi yerleşim birimi inşasına ve ırkçı ayrım duvarına karşı direniş üyesini gözaltına aldı.

Beytlahim’e bağlı El-Hıdır beldesi yakınlarındaki En-Neşşaş bölgesi toprakları üzerinde Yahudi yerleşimciler için yapılan yeni yolların ve trafik lambalarının açılış töreninin İsrail Ulaştırma Bakanı Israel Katz’ın da katılımıyla yapılacağı ilan edilmiş ve tören için bölgede büyük bir çadır kurulmuştu.

El-Hıdır beldesindeki Halk Direnişi Koordinatörü Ahmed Salah, daha önce bu açılış törenlerinin Tel Aviv’de yapıldığını ve ilk kez Batı Yaka’da bu şekilde bir açılış töreni yapılmasının siyasi mesaj içerdiğini ve işgalcinin “Tel Aviv ile El-Hıdır’ın farkı yok” mesajı verdiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Temmuz 2022 (25) içerik yüklenmiştir.