FilistinHaberlerOrtadoğu

İşgal Güçleri Bu Yıl Gazzeli Balıkçılara Karşı 232 Kez Hak İhlalinde Bulundu

İnsan hakları kuruluşları, Siyonist işgal güçlerinin yılbaşından şimdiye kadar Gazze açıklarında Filistinli balıkçılara karşı 232 kez ihlalde bulunduklarını belirttiler.

El-Mizan İnsan Hakları Merkezi yayınladığı açıklamada, işgal güçlerinin 2018’in başından şimdiye kadar Gazze açıklarında 231 kez Filistinli balıkçılara ateş açtığını, saldırılarda 1 kişiyi şehit edip 15 kişiyi yaraladığını ifade etti.

El-Mizan Merkezi açıklamasında işgal güçlerinin aynı süre içinde 39 balıkçıyı tutukladığını, 12 balıkçı teknesine de el koyduğunu hatırlattı.

Açıklamada ayrıca, yapılan saldırı ve ihlallerin balıkçıların çalışmalarını engelleme ve onlara maddi zarar verme konusunda planlı bir politikanın sürdürüldüğünü gösterdiği kaydedildi.

İsrail’in balıkçılara yönelik ihlallerinin temelde Filistinli balıkçıların insan haklarına karşı bir ihlal olduğuna dikkat çeken El-Mizan, balıkçıların Gazze açıklarında avlanma hakkına sahip olduklarını ve bunun temel bir insan hakkı olduğunu belirtti.

Dün (16 Ağustos Perşembe) denize açılan balıkçılara saldıran işgal güçleri 4 balıkçıyı tutuklayıp teknelerine de el koydu.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Ocak 2023 (10) içerik yüklenmiştir.