FilistinGenelHaberlerOrtadoğu

İşgal Güçleri El-Halil’in Doğusunda Bir Gazeteciyi ve Bir Aktivisti Gözaltına Aldı

İşgal güçlerinin dün (7 Temmuz Cumartesi) El-Halil’in doğusundaki Beni Naim beldesi sakinlerinin topraklarına el konulmasını protesto için düzenlediği gösteriye müdahale ederek bir gazeteciyi ve bir aktivisti gözaltına aldığı bildirildi.
 
Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre işgal güçleri Filistin televizyonu kameramanı İyad El-Heşlemon’u ve aktivist Bedii Duveyk’i protesto gösterisi sırasında gözaltına aldı.
 
İşgal güçlerinin bölgeyi giriş çıkışa kapalı askeri bölge ilan ettiği ve Filistinlilerin, gazetecilerin ve aktivistlerin bölgede bulunmalarına izin vermediği kaydedildi.
 
Gösteriye katılanların Filistin bayrakları ve onlarca dönüm tarım arazisine işgalciler tarafından el konulmasını protesto eden pankartlar taşıdıkları bildirildi.
 
Belde toprakları üzerinde kurulu Yahudi yerleşkesini genişletmek amacıyla el konulan arazinin İd’ıys ailesine ait olduğu ve genişliğinin 20 dönümü aştığı belirtildi.
 
Yahudi yerleşimcilerin daha önce söz konusu araziye el koymak için bölgeye karavanlar yerleştirdiği ve Beni Naim beldesi sakinlerinin son günlerde birkaç kez protesto gösterisi düzenlediği ifade edildi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Mart 2024 (27) içerik yüklenmiştir.