FilistinHaberlerOrtadoğu

İşgal güçleri Filistinli çocuklara işkence yapıyor

Siyonist gazetelerden Haaretz’de dün (06 Ağustos Cuma) bir makale yazan Siyonist yazar Amira Hass, Siyonist işgal askerlerinin yılda yaklaşık 700 kişiyi işgal askerlerine taş attıkları suçlamasıyla tutuklayıp askeri mahkemelere sevk ettiğini belirterek, bunlardan %97’isinin işkence gördüğünü, %14’ünün de tehdit edildiğini ve cinsel tacize uğradığını söylediğini ifade etti.

Gazeteci Hass bunları, işgal güçlerinin Filistinli çocukları kendilerine taş attıkları suçlamasıyla okul sıralarından nasıl topladığını, topladığı çocuklara nasıl yalan ifadeler imzalattırdığını yazdığı bir raporda ortaya koydu.

Hass yazdığı raporda bu olayın iki yıl önce başladığını belirterek, iki yıl önce bir grup çocuğun taş attıkları suçlamasıyla tutuklandığını ifade etti.

Hass, daha şöyle dedi: “Askerler önce onların taş attıklarını iddia ettiler. Ancak Filistin Ed-Damir Derneği tarafından görevlendirilen avukat Mahmud Hassan tarafından ifadelerine başvurulan askerler bu çocukları taş atarken görmediklerini söylediler”.

Hass, sözlerini şöyle sürdürdü: “Askerler yine çocuklardan bazılarını okullardan aldıklarını itiraf etti. Mahkemeye başvuran avukatın, okul idaresi ve öğretmenlerin tanıklığıyla çocuklardan bazılarının okul bahçesinden, bazılarının sınıflardan ve hatta bazılarının oturdukları sıralardan alınıp götürüldüklerini belirterek, söz konusu idareci ve öğretmenlerin mahkemeye gelip tanıklık etmeye de hazır olduklarını söylemesi üzerine mahkeme dosyayı geri çekip çocukları serbest bıraktı”.

Hazırlanan raporda ayrıca, her ne kadar mahkeme bu sefer çocukları serbest bıraktıysa da çoğu zaman çocuklara ceza verildiğine dikkat çekilerek, işgal askerlerinin yılda ortalama 700 çocuğu tutukladığı ifade edildi.

Raporda ayrıca şu bilgilere de yer verildi: “Tutuklanan çocuklardan %97’si elleri ve ayakları bağlı, %92’isi gözleri kapalı bir şekilde uzun süre bekletildiklerini, %69’u işgal askerleriyle sorgu memurları tarafından işkence gördüklerini, %50’si çok ağır söz ve küfürler işittiklerini, %49’u itiraf etmedikleri zaman işkence ile tehdit edildiklerini, %32’i iyi anlamadıkları İbranice ifadeleri imzaladıklarını söylediler.”

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (24) içerik yüklenmiştir.