FilistinGenelHaberlerOrtadoğu

İşgal Güçleri Han Yunus’un Doğusunda Filistinli İki Genci Gözaltına Aldı

İşgal güçleri dün (29 Haziran Cumartesi) Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus’un doğusunda Filistinli iki genci gözaltına aldı.

Filistin Enformasyon Merkezi’nin yerel kaynaklardan ve görgü tanıklarından edindiği bilgiye göre, işgal güçleri Filistinli iki genci Han Yunus’un doğusundaki Huzaa beldesinin doğu bölgesinde sınırdan içeriye girerek gözaltına aldı. Görgü tanıkları, gençlerin gözaltına alınması sırasında bölgeden silah seslerinin geldiğini söyledi.

Geçen yıl işgal yönetimi ve Filistinli direniş grupları arasında Mısır’ın gözetiminde imzalanan ve 21 Kasım’da yürürlüğe giren ateşkes anlaşmasından bu yana işgal güçleri anlaşmayı sürekli çiğniyor. Han Yunus’un doğusunda işgal güçlerinin sınırdan içeriye girerek iki genci gözaltına alması da bu ihlaller zincirinin son halkası.

Ateşkes anlaşmasının yürürlüğe girmesinden bu yana işgal güçlerinin ihlalleri sırasında beş Filistinli şehit oldu ve onlarcası yaralandı. Denizde de ateşkes anlaşmasını çiğneyen işgal güçleri bu süre içerisinde yaklaşık 40 balıkçıyı gözaltına aldı. Denizde gerçekleştirilen taciz saldırıları sırasında balıkçılardan bazıları yaralandı ve bazılarının da teknelerine işgal güçlerince el kondu.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (4) içerik yüklenmiştir.