FilistinHaberlerOrtadoğu

İşgal Güçleri Kudüs Milletvekili Muhammed Ebu Tayr’ı Ramallah’ta Gözaltına Aldı

İşgal güçleri bugün (2 Temmuz Salı) Kudüs’ten Ramallah’a sürgün edilen Filistin Parlamentosu üyesi Muhammed Ebu Tayr’ın Kefer Akab’taki evini kuşattı ve Kudüs milletvekilini dışarıya çıkmaya zorladıktan sonra gözaltına aldı.

İşgal zindanlarında toplam 25 yıl yatan milletvekili Muhammed Ebu Tayr, işgal güçleri tarafından 8 Ekim 2010’da Kudüs’ten Ramallah’a sürgün edilmişti.

İsrail, uluslararası hukuka ve anlaşmalara aykırı olarak Filistin halkının temsilcilerinden 14 milletvekili ve bakanı zindanlarında alıkoyuyor.

Bu arada, “Ahrar” Esir Araştırmaları ve İnsan Hakları Merkezi milletvekili Ebu Tayr’ın işgal güçlerince gözaltına alınmasını kınadı.

Ahrar Merkezi Müdürü Fuad El-Hafeş, işgal güçlerinin Ebu Tayr’ı beş ay gözaltında tuttuktan sonra 8 Ekim 2010’da Kudüs’ten Ramallah’a gönderdiğini hatırlatarak, sürgüne gönderilen milletvekilinin gözaltına alınmasının savaş suçu olduğunu söyledi.

İşgal güçleri, Filistin halkının seçilmiş temsilcilerini ve önde gelen isimlerini gözaltına alarak mücadele sahasından uzak tutmaya çalışıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (4) içerik yüklenmiştir.