Filistinİşgalci İsrail Rejimi

İşgal güçleri Kudüs’te 4 genci gözaltına aldı

İşgal güçleri, dün akşam Kudüs’ün Şeyh Cerrah Mahallesi sakinlerinin göçe zorlanmasını ve Yahudi yerleşimini protesto için düzenlenen yürüyüşe müdahale ederek Kudüslü 4 genci gözaltına aldı.

Görgü tanıkları, Şeyh Cerrah Mahallesi sakinlerinin Kudüslü 7 ailenin tehcirini ve evlerinin önümüzdeki ayın başında Yahudi yerleşimcilere teslim edilecek olmasını protesto için mahallede toplanarak yürüyüş düzenledi.

İşgal güçlerinin yürüyüşe şiddet kullanarak müdahale ettiği ve göstericilerden 4 kişiyi gözaltına aldığı ifade edildi. Gözaltına alınanlardan ikisinin Ömer Ebu Sinine ve Enes Cebbarin olduğu öğrenildi.

İşgal güçlerinin dün akşam ayrıca Şeyh Cerrah Mahallesi’nde göstericileri darp ettiği ve yürüyüşün tamamlanmasına izin vermediği kaydedildi.

Yürüyüşe katılanlar, Şeyh Cerrah Mahallesi sakinlerinin göçe zorlanmasını protesto eden ve tehciri durdurmak için müdahale çağrısında bulunan pankartlar taşıdı.

İşgal güçlerinin Şeyh Cerrah Mahallesi’nden uzaklaştırmak istediği ailelerin 1948 yılında evlerini ve topraklarını terk etmek zorunda kalarak Kudüs’e yerleşen Filistinliler oldukları belirtildi.

İşgal sebebiyle köylerini bırakarak Kudüs’e gelen 28 aile için o dönemde Ürdün hükümeti aracılığıyla Şeyh Cerrah Mahallesi’nde evler inşa edildiği, anlaşma gereği üç yıl kira ödedikten sonra evlerin mülkiyetinin ailelere ait olduğu, 1967’de Kudüs’ün işgal edilmesinin ardından iki Yahudi derneğinin 1972’de evlerin bulunduğu 18 dönümü kendi mülkiyetlerine tescil ettirdiği ve ailelerden evlerinden çıkmalarını istediği ifade edildi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.