FilistinHaberlerOrtadoğu

İşgal güçleri Kudüs’te 80 Filistinli çocuğu tutukladı

El-Kudüs Sosyal ve Ekonomik Haklar Merkezi, Siyonist işgal güçlerinin yılbaşından beri Kudüs’te 80 Filistinli çocuğu tutukladığını belirtti.

İşgal güçlerinin hak ihlalleriyle ilgili olarak dün (02 Mart Çarşamba) bir rapor yayınlayan merkez, işgalcinin baskın, tutuklama, saldırı, ev hapsi ve sürgünlerle henüz reşit olmayan Kudüslü çocuklara karşı hak ihlallerini sürdürdüğünü ifade etti.

Raporda ayrıca, Kudüs ve çevresinde yaşayan Filistinli çocukların işgal güçlerinin zulmüne maruz kaldıklarına dikkat çekerek, en son Silvan beldesinde tutuklanan dokuz Filistinli çocuğun psikolojik ve fiziki baskı ve işkence gördüğünü belirtti.

İşgal altındaki Kudüs’ün Silvan, Ra’s’ul-Amud, İseviyye beldeleri ile Şufat mülteci kampı ve Kudüs’ün eski kesimlerinde seksenden fazla çocuğun tutuklandığı belirtilen raporda, sadece Silvan beldesinde 40 çocuğun tutuklanıp baskı gördüğü dile getirildi.

Çocuklardan çoğunun işgal askerlerine taş atmak suçlamasıyla tutuklandığını belirten merkez, sorgu merkezlerinde ifadeleri alınanlarla, polisin meydanlarda kurduğu geçici noktalarda sorgulananların işgal güçlerinden dayak yediklerini belgelediklerini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Ocak 2023 (10) içerik yüklenmiştir.