Filistinİşgalci İsrail Rejimi

İşgal güçleri Kudüs’te Filistinli aileyi evini yıkmaya zorladı

İşgal güçleri Kudüs’ün Cebel el-Mukebber beldesinde yaşayan Filistinli bir aileyi evini kendi elleriyle yıkmaya mecbur bıraktı.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Kudüs’teki işgal belediyesi Amir Salim isimli Filistinliyi Cebel el-Mukebber beldesindeki evini yıkmaya zorladı.

Kaynaklar, Salim’in söz konusu evde dört çocuğuyla birlikte yaşadığını ve işgal belediyesinin ruhsatsız inşa edildiği gerekçesiyle hakkında yıkım kararı verdiği evi için inşaat ruhsatı alma çabalarının başarısız olduğunu söyledi.

Nüfus artışı sebebiyle yeni konutlara ihtiyaç duyan Filistinlilere inşaat ruhsatı vermeyen işgal belediyesi, ruhsatsız inşa edildiği gerekçesiyle evlerini yıktığı Filistinlilerin topraklarını bırakarak Kudüs’ten göçmelerini istiyor.

Cebel el-Mukebber beldesi Kudüs kentinin doğu kesiminde yer alıyor. Kuzeyinde Ebu Dis ve es-Sevaira eş-Şarkiyye köyleri, kuzeyinde Silvan beldesi ve Eski Belde, batısında es-Sevri ve Sur Bahir ile güneyinde Şey Saad ve Sur Bahir beldeleri bulunuyor.

5021 dönüm araziye sahip olan Cebel el-Mukebber beldesi sakinleri, Kudüs’teki Filistinli nüfusunu azaltmayı hedefleyen işgal yönetiminin baskılarına maruz kalıyor.

Filistinlilere inşaat ruhsatı vermeyen ve ruhsatsız inşa edildikleri gerekçesiyle evlerini ve iş yerlerini yıkan işgal yönetimi, Yahudi yerleşimciler içinse sürekli yeni konutlar inşa ediyor.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2021 (30) içerik yüklenmiştir.