FilistinHaberlerOrtadoğu

İşgal güçleri teravih namazında Mescid-i Aksa’nın kapılarını kapatıyor

İşgal altındaki Kudüs’ün Eski Belde semtinde yaşayan Filistinliler, Siyonist işgal güçlerinin teravih namazının bitimine kısa bir süre kala Mescid-i Aksa’nın bazı kapılarını kapatmasından şikayetçi.

Eski Belde sakinleri, kapıların bazılarının kapatılması nedeniyle yaşlıların Mescid-i Aksa’ya giriş ve çıkışta zorluk çektiklerini ve uzun mesafeler kat etmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Siyonist işgal güçlerinin, Mescid-i Aksa’nın tüm kapılarının özellikle teravih namazlarında cemaate açılmasını isteyen Vakıflar ve İslami Kutsal Mekanlar İdaresi yetkililerinin talimatlarını kasıtlı olarak çiğnediği ifade edildi.

İşgal güçlerinin teravih namazının bitimine yakın El-Esbat ve El-Kettanin kapılarını kapattığı ve Mescid-i Aksa’ya giriş ve çıkışta bu kapıları kullanan Filistinlilerin, özellikle El-Vad caddesi, Halidiyye ve Es-Saraya bölgesi ile El-Hadid kapısı sakinlerinin ve El-Kettanin Çarşısı esnafının büyük sıkıntı çektiği belirtildi.

Görgü tanıkları son iki gecede Mescid-i Aksa’nın bekçileriyle Siyonist işgal güçleri arasında tartışmaların yaşandığını ve işgal güçlerinin El-Kettanin Kapısı’nı teravih namazı bitmeden kısa süre önce Vakıflar İdaresi’nin talimatlarına aykırı bir şekilde zorla kapatmak istediğini bildirdi.

Siyonist işgal güçlerinin Filistinli cemaate bu baskıları Mescid-i Aksa’da teravih kılmalarını ve itikafa girmelerini engellemek için yaptığı ve Siyonist işgal yönetiminin Kudüs kentine Yahudi niteliği kazandırmak istediği kaydedildi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Mayıs 2024 (5) içerik yüklenmiştir.