FilistinHaberlerOrtadoğu

İşgal güçleri üç ayda 1400 Filistinliyi tutukladı

Esirlere Yardım Yüksek Kurulu Siyonist işgal güçlerinin 2010 yılının ilk çeyreğinde 90’ı Gazze’den olmak üzere 1400 Filistinli vatandaşı tutukladığını bildirdi.

Kurulun basın birimi başkanı Riyad el-Eşkar konuya ilişkin hazırlanan raporu yayınladı. “İşgal altındaki Kudüs’te ve Batı Yaka’da yapılan tutuklamalarda büyük bir artış var. Sadece Kudüs’te 400 kişi tutuklandı. Bunların büyük bir çoğunluğu Mescidi Aksa’yı korumak için yapılan eylemlerde tutuklandı. Tutuklananlardan 90’ı Gazze’den ve bunların da 18’i balıkçı. Bunların yanında sınır bölgelerinde taş toplayan Filistinlilere ateş açan işgal askerleri birkaç kişinin yaralanmasına neden oldular. Yine tutuklananlar arasında 7 de kadın var. Tutuklanan kadınların üçü serbest bırakılırken dördü ise hâlâ merkezlerde tutuluyor.”

Tutuklananlardan 225 kişinin yaşları 18’in altında çocuklar olduğunu belirten El-Eşkar bu yıl 12 yaşın altındaki çocukların da tutuklanmasının çok tehlikeli bir gelişmenin habercisi olduğunu ifade etti.

Siyonist zindanlarında bulunan binlerce Filistinli sıkıntılarla dolu esaretlerinin devam ettiğini belirten El-Eşkar, hasta olanlara tıbbi hizmet sunulmadığını, yemeklerin yetersiz ve sağlıksız olmaya devam ettiğini, gardiyanlarla işgal askerlerinin keyfi arama ve baskılarının bütün çirkefliğiyle sürdüğünü, esir ailelerinin yakınlarını ziyaret etmelerinin engellenmeye devam edildiğini ve içerdeki esirlerin en basit insani haklardan bile mahrum bırakıldığını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2023 (28) içerik yüklenmiştir.