FilistinHaberlerOrtadoğu

İşgal güçleriyle Filistinliler arasında çatışma çıktı

Kudüs’te işgal belediyesine bağlı ekiplerin işgal güçlerinin himayesinde el-Bustan Mahallesinde 5 eve daha yıkım kararı tebliğ etmesi üzerine bölge halkıyla işgal güçleri arasında çatışmaların çıktığı bildirildi.

Olaylar üzerine bölgeyi kordon altına alan işgal güçlerine taşlarla saldıran bölge halkı, ekiplerin başka evlere ihtarname vermelerini engellemeye çalıştılar. Gazetecilerin bölgeye gelmesiyle işgal güçleri mahalleden ayrıldılar.

Siyonist işgal polisiyle sınır muhafızlarının korumasında bölgeye gelen işgal belediyesine bağlı ekipler, mahallede beş aileye evlerinin yıkılacağına dair tebligat yaptılar.

Diğer taraftan Silvan ve el-Bustan Mahallelerinin Topraklarını Koruma Komisyonu üyesi Fahri Ebu Diyap yaptığı basın açıklamasında, bu baskın ve yıkımların büyük bir tehdit oluşturmaya başladığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “İşgal belediyesinin daha önce aldığı yıkım kararlarını durdurma süresi bitti. Bundan sonra el-Bustan mahallesinde daha önce alınan yıkım kararları fiilen uygulanmaya başlanacaktır. Durun çok vahim. İşgal belediyesinin 1500 kişinin kaldığı 88 hanelik el-Bustan mahallesini tamamıyla yıkma ihtimali büyük bir tedirginlik yaratıyor.”

Kudüs’teki işgal belediyesi değişik bahanelerle el-Bustan ve Silvan gibi Filistinlilerin yoğun olduğu bölgelerde nüfusu azaltmak ve burada yaşayan Filistinlilerden bir kısmını şehrin dışına çıkarmak için yoğun çaba gösteriyor. İşgal hükümeti buralardaki demografiyi Siyonistlerin lehine çevirmek için Filistinlilerin evlerini yıkıyor, onları şehrin dışına sürgün ediyor ve topraklarını gasp ediyor.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (5) içerik yüklenmiştir.