FilistinHaberlerOrtadoğu

İşgal Mahkemesi, Filistinli Aileye Evini Boşaltması İçin 3 Gün Verdi

Vadi Hulve Bilgi Merkezi, Siyonist Yüksek Mahkemesi’nin dün akşam (30 Aralık Pazar), Şemasine ailesinin Şeyh Cerrah Mahallesi’ndeki evlerini boşlatma tarihini 3 Ocak’a kadar ertelediğini bildirdi.

Siyonist Merkez Mahkemesi, bu ayın başında aldığı kararla Hacı Eyyub Şemasine’den oturduğu evi 31 Aralık’a kadar boşaltmasını ve “Yok Olanların Mülkleri İdaresi”ne teslim etmesini istemişti.

Ailenin avukatının Siyonist Merkez Mahkemesi’nin kararını bozmak üzere Siyonist Yüksek Mahkemesi’ne yaptığı başvuru sonucu dün akşam Siyonist gaspçıların dinlenmesi için ailenin evi boşaltmasının üç gün daha ertelendiği ifade edildi.

Vadi Hulve Bilgi Merkezi’ne konuşan Şemasine ailesi, boşaltmaları istenen evde 79 yaşındaki Hacı Eyyub Şemasine ve 70 yaşındaki eşi, oğlu, gelini ve torunları toplam on kişinin yaşadığını açıkladı.

Şemasine ailesinin yaşadığı Şeyh Cerrah mahallesindeki evin 1948 yılından önce Yahudi sakinlere ait olduğu, daha sonra mülkiyetinin Ürdün Hükümeti’ne bağlı “Düşmanın Mülkleri İdaresi”ne geçtiği, Kudüs’ün işgalinden sonra da söz konusu evlerin Siyonist işgal rejimine bağlı “Yok Olanların Mülkleri İdaresi”ne geçtiğini ifade edildi.

1964 yılından bu yana aynı evde yaşayan Şemasine ailesi önce Ürdün yönetimine kira öderken daha sonra işgal yönetimine kira ödemeye başladı. 1968 yılında kontratı yenilenen aileye “korunmuş kiracı” sıfatı verilmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2023 (29) içerik yüklenmiştir.