HaberlerDünyaFilistinOrtadoğu

İşgal mahkemesi yahudilere Mescidi Aksa’da sessiz ibadet izni kararını iptal etti

İşgal rejiminin Kudüs’teki Merkez Mahkemesi, yahudilerin Mescidi Aksa sahası içinde sessizce ibadet edebileceklerine dair kararı iptal ederek, Siyonist’lerin burada ibadet etmelerinin söz konusu olamayacağına hükmetti.

İşgal rejiminin Kudüs’teki Sulh Mahkemesi’nin Siyonistler’in Mescidi Aksa’da sessizce ibadet edebileceklerine dair karar alması üzerine İsrail polisi tarafından bir temyiz davası açıldığı ve Kudüs Merkez Mahkemesi’nin kararı iptal ettiği bildirildi.
Siyonist medya İsrail İç Güvenlik Bakanı Omer Bar Lev’in Mescidi Aksa’daki genel durumu değiştirmenin genel güvenlik açısından tehlikeli sonuçlar doğuracağını ve sosyal patlamaya neden olacağını söylediğini haber vermişti.
İşgal polisinin de söz konusu karar üzerine, tehlikeli gelişmeler meydana geleceği endişesiyle bu kararı temyiz etme ihtiyacı duyduğu belirtiliyor. Özellikle Filistin’deki bütün yetkili organların karara karşı çıkmaları, Filistin halkı arasında da bu karar karşısında Mescidi Aksa’ya sahip çıkmak için hareketliliğin artması üzerine işgal rejiminin endişelendiği ve kararı iptal için temyiz davası açma ihtiyacı duyduğu, Merkez Mahkemesi’nin de bu endişeleri nazarı dikkate alarak kararı iptal ettiği tahmin ediliyor.
İşgal mahkemesi 6 Ekim Çarşamba günü Siyonistler’in Mescidi Aksa alanında ibadet etme konusunda sınırlı bir haklarının olduğuna hükmederek, aşırı siyonist haham Aryeh Lippo’nun Mescidi Aksa’da sessizce dini ibadetler ve ritüeller yapması sebebiyle buradan uzaklaştırılmasına dair kararın kaldırılmasını istemişti. İşgal mahkemesinin kararı bütün Filistin’de tepkiyle karşılanmış ve kararın işgal yönetiminin yahudileştirme politikasının bir aşaması olduğuna dikkat çekilmişti.
Mescidi Aksa hatiplerinden İkrime Sabri de işgal yönetiminin bu konuda karar verme yetkisi olmadığına dikkat çekerek işgal mahkemesinin Mescidi Aksa hakkında verdiği kararın geçersiz olduğunu dile getirdi./

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.