FilistinHaberlerOrtadoğu

İşgal ordusu duvar protestolarına sert şekilde müdahale etti

Batı Yaka’nın değişik bölgelerinde Filistin halkı, Filistin halkıyla dayanışma amacıyla bölgeye gelen yabancılar ve işgale karşı olan Yahudilerle birlikte toprakları üzerine inşa edilen ayrım duvarını ve yerleşim birimlerini protesto etmek için gösteri yaptı. İşgal ordusu ise, Filistin halkının yaptığı barışçıl protesto gösterilerine dipçik, sopa ve göz yaşartıcı bombalarla müdahale etti.

Mahalli kaynaklar gelişmelerle ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Beytlaham’ın el-Masara kasabasında ayırım duvarını protesto etmek için haftalık gösterilerini yapan Filistin halkına taş, sopa, plastik mermi ve göz yaşartıcı bombalarla saldıran işgal güçleri iki kişinin yaralanmasına ve birçok insanın atılan gazlardan etkilenmesine neden oldu. Kasaba halkı, dayanışma için bölgeye gelen yabancılarla birlikte duvara doğru yürüyüş yaparken, ana caddeyi kapatan işgal askerlerinin saldırısına uğradı. Göstericilerin üzerine onlarca mermi ve göz yaşartıcı bomba atan işgal askerleri, iki kişinin atılan plastik mermilerle yaralanmasına neden oldu.”

Belin ve Safa köylerinde de durum aynıydı. Bölgeye gelen yabancılar ve işgale karşı çıkan Yahudilerle birlikte duvara karşı gösteri yürüyüşüne başlayan köy halkı işgal askerleriyle bölgeye gelen gaspçıların saldırısına uğradı. İşgal askerleriyle gaspçıların saldırılarına taşlarla karşılık veren göstericilerin üzerine mermi ve göz yaşartıcı bomba yağdı. Atılan mermilerle Belin’de iki Yahudi, bir yabancı dayanışmacı ve bir Filistinli yaralanırken, onlarca gösterici de atılan gaz bombalarının etkisiyle kustu. Bölgeye gelen basın mensupları da atılan mermilerden ve gaz bombalarından nasiplerini alırken, bazılarının işgal güçleri tarafından tartaklandığı görüldü.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2022 (18) içerik yüklenmiştir.