Filistinİşgalci İsrail Rejimi

İşgal ordusu Kudüs için en kötü senaryoya hazırlanıyor

İsrailli askeri uzman Ron Ben-Yishai, işgal ordusunun Gazze Şeridi’nde gerginliğin tüm Ortadoğu’yu etkileyebilecek şekilde yükselmemesi için mümkün olan en büyük askeri gücü seferber etmeye çalıştığını ve İsrail’in hedefinin her an çıkabilecek bir intifadanın patlak vermesini önlemek olduğunu söyledi.

Ron Ben-Yishai, Yediot Ahranot gazetesinde yayınlanan makalesinde, işgal ordusunun Batı Şeria’da ve Gazze Şeridi sınırında asker sayısını artırdığını, fakat tarafların hâlihazırda gerginliğin yükselmesini istemediklerinin tahmin edildiğini yazdı.

İsrailli uzman, Kudüs’te yaşanan çatışmalar dolayısıyla duyulan dini hamaset sebebiyle Gazze Şeridi’nden Yahudi yerleşkelerine atılan füzelere rağmen tarafların ateşkesin devamını istediklerini belirtti.

İşgal ordusuna yakınlığıyla bilinen Ben-Yishai, Gazze Şeridi’nden önceki gece yapılan saldırıların çoğunun havan mermisiyle ve sadece birkaçının füzeyle yapıldığını ifade ederek, işgal ordusunun Mısırlıların arabuluculuğunda yeniden ateşkese dönülmesinin herkesin yararına olduğuna inandığını kaydetti.

İsrailli uzman, bununla birlikte silahlı kuvvetlerin sorunun Gazze’de değil Kudüs’te olduğunu teyit ettiğini ve Kudüs’te yaşananların sadece Gazze Şeridi’ni değil Arap ülkelerini de etkilediğine dikkat çekti.

Ramazan ayı sebebiyle olayların kısa sürede dini önem kazandığına işaret eden Ben-Yishai, güvenlik güçlerinin Kudüs’teki fırtınayı sakinleştirmeye çalışması gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (23) içerik yüklenmiştir.