FilistinHaberlerOrtadoğu

İşgal Polisi Kudüslü 19 Gence Mescidi Aksa’dan Uzaklaştırma Cezası Verdi

Dün Cuma namazından sonra Mescidi Aksa’ya yapılan baskınlarda işgal güçlerine direndikleri için darp edilen ve gözaltına alınan Filistinli gençlerden beşi hariç hepsinin serbest bırakıldığı belirtildi.

Filistin Esir Kulübü yaptığı açıklamada, işgal güçlerinin dün Mescidi Aksa’ya baskın yapıp cemaate saldırmasıyla başlayan çatışmalarda gözaltına alınan gençlerin 1370 dolar kefaletle serbest bırakıldıklarını belirterek, gençlerin bir hafta Mescidi Aksa’dan uzaklaştırıldıklarını ifade etti.

İnsan hakları derneği Esir Kulübü yaptığı açıklamada işgal güçlerinin hâlâ yaşları 18’in altında bulunan 5 kişiyi serbest bırakmadığını ve şu anda onları El-Meskubiye polis merkezinde sorguladığını kaydetti.

Dün Cuma namazının ardından Mescidi Aksa avlusuna giren ve cemaate saldıran işgal üçleri, cemaati El-Kıbli Mescidine sıkıştırıp göz yaşartıcı bombalarla saldırdı ve birçoğunu darp ettiği cami cemaatinden onlarcasını gözaltına aldıktan sonra caminin kapılarını kapattı.

Ancak Kudüs halkının, dini liderlerin ve çevrelerin çağrısıyla kapıya gelip eylem yapması ve direniş göstermesi üzerine işgal güçleri kapıları açmak zorunda kaldı.

İşgal güçlerinin saldırıları sonucu 40 kişi yaralanırken 24 genç de gözaltına alındı.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.