FilistinHaberlerOrtadoğu

İşgal rejimi 11 yerleşkenin inşaatına başlamayı planlıyor

Filistin topraklarını Yahudileştirme projelerini bir bir hayata geçiren Siyonist İmar ve İskân Bakanlığı Bi’ru’s-Seba ile Arad bölgeleri arasındaki topraklar üzerinde 11 yeni yerleşke inşa etmeyi planladığını duyurdu.

Siyonist bakanlık bu planla 1800 dönümlük bir araziyi Filistinlilerden gasp ederek En-Nakab’daki Yahudi yerleşkeleri birbirine bağlamak istiyor.

Plana göre yapılan yeni yerleşkeler köy tarzında olacak ve bölgede işgal rejimi tarafından tanınmayan Filistinli köylüler de buralara getirilecek. Siyonistlerin bundaki asıl hedefleri ise tanınmayan köylerin mülklerine el koymak.

İşgal rejimindeki Sosyal ve Ekonomik İşler Komisyonu bu konuyu ele almak istiyor ancak, Siyonist Çevre Bakanlığı’nın karşı çıkması nedeniyle planın ertelenmesi bekleniyor.

En-Nakab çölünde yaşayan ve köyleri işgal rejimi tarafından tanınmayan Filistinliler ise yaptıkları değerlendirmede işgal rejiminin bu projeyle kendilerini düşünmediğini belirterek, bu yerleşkelerle aslında ellerinde bulunan toprakları Yahudiler için gasp etmek istediğini ifade ettiler.

Başa dön tuşu
Kapalı