FilistinHaberlerOrtadoğu

İşgal Rejimi Gazzeli Balıkçıların Avlanma Mesafesini Azaltmaktan Vazgeçti

İşgal rejimi 17 Ekim’de aldığı Gazze Şeridi sahillerinde Filistinli balıkçılar için avlanma mesafesini azaltma kararından dün (31 Ekim Çarşamba) ikindi saatlerinde vazgeçti.

Balıkçı Komiteleri Sorumlusu Zekeriyya Bekir, Filistin Enformasyon Merkezi’ne konuyla ilgili yaptığı açıklamada, işgal yönetiminin kendilerine avlanma mesafesinin yeniden 9 mile çıkarıldığı bilgisini ilettiğini söyledi.

Bekir, dün ikindiden itibaren avlanma mesafesinin Gazze Vadisi’nden Rafah’a kadar olan bölgede 9 mile ve Gazze Vadisi’nden Gazze Şeridi’nin kuzeyine kadarki bölgede de 6 mile çıkarıldığını bildirdi.

İşgal yönetimi Bi’r Es-Seba’ya Gazze Şeridi’nden füze atıldığı iddiasıyla Gazzeli balıkçıların avlanma mesafesini 3 mile düşürmüştü.

Gazze Şeridi balıkçıları sürekli olarak işgal güçlerinin tacizine ve ihlallerine maruz kalıyor. Filistinli balıkçı teknelerine ateş açan işgal güçleri, balıkçıları gözaltına alıyor, teknelerine el koyuyor ve avlanmalarına engel olarak sahile dönmeye zorluyor.

Gazze Şeridi balıkçıları, balık miktarının daha çok olduğu bölgelerde avlanabilmek için işgal güçlerinin koyduğu tüm kısıtlamaların kaldırılmasını istiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Mayıs 2024 (60) içerik yüklenmiştir.