FilistinHaberlerOrtadoğu

İşgal rejimi yılda ortalama 500 Filistinli çocuğu tutukluyor

Hukuk alanında çalışmalar yapan Filistinli bir örgüt, işgal ordusunun bilerek ve kasıtlı olarak Filistinli çocukları tutuklayıp baskı altında tuttuğunu belirtti.

Ensaru’l Esra Örgütü bugün (30 Eylül Perşembe) yayınladığı açıklamada şunları ifade etti: “İşgal askerleri 1987 yılında başlayan birinci intifadadan beri planlı bir şekilde Filistinli çocukları hedef alıyor. Onları korkutuyor, tehdit ediyor ve iradelerini kırmaya çalışıyor. Bu konuda yapılan kınamalar ve eleştiriler ise işgalcileri bu insanlık dışı uygulamadan vazgeçirmeye yetmedi. Tehditlere, baskılara ve ölümlere maruz kalan Filistinli çocukları işgalcilerin barbarlığından korumak için uluslararası alanda çok boyutlu girişimlerde bulunmak gerekir.”

Yılda 18 yaşın altında yaklaşık 500 Filistinli çocuğun işgalciler tarafından tutuklandığını belirten örgüt açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Bu uygulama, çocukları korumayı amaçlayan uluslararası kanunları çiğneme manasına geliyor. 2000 yılında başlayan ikinci intifadadan şimdiye kadar 3500 çocuk tutuklandı. Bunlardan 310’u hala zindanlarda tutuluyor. İçerde büyüklerden daha çok baskı ve işkence gören bu çocuklar özgürlükten mahrum bırakılıyor.”

Başa dön tuşu
Bugün 01 Aralık 2022 (25) içerik yüklenmiştir.