DünyaHaberlerİranOrtadoğu

İşgal rejimine karşı İslam ülkeleri uyanık olmalıdır

İran cumhurbaşkanı ve Arap Birliği Genel Sekreteri işgal rejimi Siyonist İsrail karşısında İslam ülkelerinin uyanık olmasını istediler.

Bugün BM merkezinde düzenlenen Ahmedinejad Amr Musa görüşmesinde cumhurbaşkanı Ahmedinejad, bölge ve İslam ülkeleri ile ilişkilerin artırılması ve daha da güçlendirilmesi yönünde İran İslam Cumhuriyetinin ciddiyet ve kararlılığına değinerek, İran’ın İslam ülkelerinin birlik ve dayanışmasını İslam dünyası ve müslüman halkların yararına bildiğini söyledi.

Açıklamasının devamında Filistin meselesine değinen Ahmedinejad, bugün asıl kaygımız Yahudi bir devletin kurulmasıyla bir buçuk milyon insanın evsiz barksız kalması, bölgede yeni bir savaşın baş göstermesi ve bu görüşmelerin yeni bir savaş ve katliama dönüşmesi olduğunu söyledi.

Irak meselesini örnek gösteren cumhurbaşkanı, bu ülkenin çok çetin bir dönemi geride bıraktığını ve Amerikalıların bu ülkeyle ilgili olarak uygun bir tavır takınmadıklarını söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ayrıca İran’ın nükleer meselesi karşısında Arap Birliğinin mantıklı tutumundan dolayı teşekkürlerini bildirerek, Arap Birliğinin bu akıllıca tutumunun gerçekte İslami anlayış ve adalet isteminden kaynaklandığını söyledi.

Tahran Bildirgesinin İran’ın nükleer alandaki işbirlikleri konusunda aydın bir çerçeve olduğunu da belirten Ahmedinejad, ne yazık ki büyük güçlerin bu bildirgeden gerektiği gibi yararlanmadıklarını ve bunun nedeninin ise söz konusu bildirgenin Veto hakkına sahip olan ülkeler halkasının dışında başka ülkeler tarafından oluşturulması olduğunu söyledi.

Arap Birliği genel sekreteri ise bu görüşmede İran’ın bölgenin güçlü bir ülkesi olduğunu hatırlatarak, İran İslam Cumhuriyetinin bölge ve İslam devletleri için bir dost ve kardeş ülke konumunda olduğunu ve Arap Birliğini’nin de İran- Arap ilişkilerini en üst seviyeye çıkarmaya kararlı olduklarını söyledi.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 18 Eylül 2020 (1) içerik yüklenmiştir.