FilistinHaberlerOrtadoğu

İşgal yönetimi Nablus’un köylerine verdiği suyu kısıtladı

Siyonist işgal hükümeti, Nablus’un doğusundaki dört köye verilen su miktarını önceden uyarıda bulunmaksızın yüzde 50 azaltma kararı aldı.

Rucib Köy Meclisi Başkanı Ahmed Duveykat, dün basına yaptığı açıklamada, Siyonist işgal yönetiminin Rucib, Azmut, Salim ve Deir El-Hatab köylerine ulaşan suyun miktarını önceden hiçbir uyarıda bulunmaksızın aylık 5 bin metreküpten 2 bin 500 metreküpe indirdiğini söyledi.

Duveykat, bu durumun köylerde yaşayan vatandaşların ve çiftçilerin her gün karşı karşıya kaldıkları sıkıntıları artırdığına dikkat çekti.

Rucib Köy Meclisi Başkanı, daha sonra şöyle dedi: “Dört köyün toplam nüfusunu teşkil eden 16 bin vatandaş, şu anda günlük sıkıntı dairesinin içine girdi. Yüksek bölgelerdeki onlarca eve ise yaklaşık üç haftadır hiç su ulaşmıyor.”

Siyonist işgal yönetimi, Filistinlilere ait su kaynaklarının çoğunu elinde bulunduruyor. Medyaya yansıyan verilere göre, Siyonistlerden bir fert Filistinli bir vatandaşın kullandığı su miktarının 16 katı su kullanıyor.

Güvenilir kaynakların ifadesine göre, Filistinli vatandaşlara kişi başına 90 litre su düşerken, işgal devletinde yaşayan Siyonistlere ise kişi başına yaklaşık 350 litre su düşüyor.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre her bir insanın en az 150 litre su tüketme hakkı bulunuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (26) içerik yüklenmiştir.