HaberlerAmerikaDünyaIrakOrtadoğu

İşgalci ABD askerlerinin Irak’taki varlığı için son tarihin duyurulması

Irak Ordusu Müşterek Harekat Komutanlığı, ABD’nin Irak’taki askeri varlığının son tarihini açıkladı.

Haber kaynaklarına göre, “Irak-ABD Ortak Komitesi, Irak’taki ABD birlikleri için 31 Ocak tarihini son süre olarak duyurdu” .

El’Hefaci, “Irak-ABD arasındaki stratejik işbirliği anlaşmasının ardından çok sayıda Amerikan askeri Irak’tan çekilmeye başladı” dedi.

Irak Ordusu Ortak Operasyonlar Komutanlığı sözcüsü El’Hefaci, Amerikalıların Irak’ta şu anda Irak ordusu tarafından işletilen Ayn’el Esed üssünün küçük bir kısmı ve el-Hariri üssü dışında hiçbir kışlası veya askeri üssü olmadığını çoğunun Irak Kürdistan Peşmerge güçleri tarafından kontrol edildiğini söyledi. 

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, ABD’ye yaptığı son ziyarette çeşitli konuları görüşmek üzere ABD başkanı Joe Biden ile bir araya gelmiş ve ABD birliklerinin 31 Aralık 2021’de Irak’tan çekilmesi gerektiğini vurgulamıştı. 

ABD işgal güçleri 2003’ten beri Irak’ta konuşlanmış durumda ve Irak halkı ve grupları defalarca ABD işgal güçlerinin Irak’tan çekilmesi çağrısında bulundular; Irak parlamentosu da bu güçlerin geri çekilmesine yönelik bir planı daha önce onaylamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Ağustos 2022 (2) içerik yüklenmiştir.