AmerikaDünyaHaberlerkuzey kore

İşgalci ABD’den Kuzey Kore’ye çağrı

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un ABD ve müttefikleri için tehdit oluşturan askeri yetenekleri geliştirme çabasını sürdürdüğünü belirterek ‘nükleer silahsızlanma için ön koşulsuz müzakere’ teklifini yineledi.

Kuzey Kore’nin dün “yüksek itiş gücüne sahip katı yakıtlı motor” teknolojisini başarı ile test ettiğini açıklamasının ardından ABD’den konuya ilişkin açıklama geldi. Basın toplantısında konuşan ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a yönelik, “Sayın Kim, bölgeye, yarımadaya, müttefik ve ortaklarımız ile ulusal güvenlik çıkarlarımıza tehdit oluşturan askeri yetenekleri geliştirme çabasını sürdürüyor” ifadelerini kullandı. Kirby, “İşte bu yüzden Japonya ve Güney Kore ile çalışmaya devam edeceğiz. Bu yüzden yarımadada ve bölgede varlığımızı, tatbikatlarımızı ve eğitimlerimizi sürdürüyoruz.

İşte bu yüzden Kore Yarımadası ve çevresinde istihbarat toplama yeteneklerimizi geliştirmek için çalıştık” dedi. Kirby, buna rağmen Kuzey Kore’ye diplomatik çözüm kapısını açık bıraktı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.