FilistinHaberlerOrtadoğu

İşgalci Askerlerce Şehid Edilen Ebu Avida’nın eşi: Sanki şehit edileceğini hissediyordu

Gazze Şeridi sınırında düzenlenen “Büyük Dönüş Yürüyüşü” gösterilerinde İsrail kurşunuyla yaralanması sonucu şehit olan Hüseyin Ebu Avida’nın eşi Sevsen Ebu Avida, kocası için “Son günlerde evden çıkarken bana veda ediyor, çocukların bana emanet olduğunu söylüyordu. Sanki şehit edileceğini hissediyordu.” dedi.

Kocasının çocuklarına çok düşkün olduğunu kaydeden Ebu Avida, “Son günlerde evden çıkarken bana veda ediyor, çocukların bana emanet olduğunu söylüyordu. Sanki şehit edileceğini hissediyordu.” dedi.

Eşinin günde 5 dolar kazandığını ve evini geçindirmek için var gücüyle mücadele ettiğini ifade eden Ebu Avida, hayat arkadaşının yokluğunda yetimlerini geçindirmek için ne yapacağını bilmediğini söyledi.

Şehidin ablası Halime (60) de kardeşinin kendisi için bir oğul, arkadaş, kardeş her şey olduğunu belirterek, “Onun tek derdi evine ekmek götürmekti, İsrail onu neden vurdu?” diye sordu.

Kardeşinin çok şefkatli olduğunu aktaran Halime, sınırlı kazancına rağmen Hüseyin’in kendilerine karşı her zaman cömert davrandığını vurguladı.

İsrail askerlerinin kurşunu, ailesinin geçimini sağlamak amacıyla dondurmacılık yapan 42 yaşındaki Hüseyin Ebu Avida’yı Gazze Şeridi sınırında düzenlenen “Büyük Dönüş Yürüyüşü” gösterilerinde buldu.

Gazze Şeridi doğu sınırında 30 Mart’tan beri devam eden barışçıl gösterilerde dondurma ve meşrubat satan Ebu Avida’ya göstericiler, “Büyük Dönüş dondurmacısı” lakabını takmıştı. Ebu Avida, ABD’nin Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıdığı 14 Mayıs’ta da ekmek parasını kazanmak, en küçüğü 7 yaşında 4 çocuğunun rızkını temin etmek için tüm tehlikeleri göze alarak sınıra gitmişti.

İsrail askerlerinin göstericilere ateş açtığı o gün yaralananlardan biri de Ebu Avida oldu. İsrail’in hedef gözetmeksizin gerçekleştirdiği katliamda omuriliği, akciğeri ve karaciğerinde büyük hasar meydana gelen, göğsünden topuğuna kadar his ve hareket kaybı yaşayan Ebu Avida, tedavi gördüğü hastanede cumartesi günü hayata veda etti.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Mayıs 2022 (16) içerik yüklenmiştir.