FilistinHaberlerOrtadoğu

İşgalci Askerlerle Filistinli Gençler Arasında Çatışmalar Tekrar Başladı

Bugün (29 Aralık Salı) akşam saatlerinde Filistin’de işgal altındaki Kudüs’te ve Batı Yaka’nın Kalkiliya şehrinde işgalci askerlerle Filistinli gençler arasında yine çatışmalar çıktı.

Kudüs’te şehrin kuzeyinde yer alan Şa’fat mülteci kampının geçit noktasında çatışmalar meydana geldiği işgalci askerlerin burada kendilerine tepki gösteren gençlere silahlarla ve göz yaşartıcı bombalarla saldırdıkları ifade edildi. Bu saldırıların bazı kişilerin nefes alma zorlukları yaşamalarına neden olduğu ifade edildi.

Batı Yaka bölgesinde de Kalkiliya’nın doğusunda yer alan Azun beldesinde Filistinli gençlerin yahudi yerleşimcilerin bir otobüslerine üç adet molotof kokteyli attıkları ifade edildi. Bunun üzerine siyonist işgal güçleri bölgeye geniş çaplı askerî güç gönderdi ve çevrede yoğun arama ve kontrol faaliyetleri başlattı.

Batı Yaka’nın Tulkerem şehrinin doğusunda yahudi yerleşimci grupları işgalci askerlerin himayesi altında dinî törenler düzenlemeye başladılar. Yerleşimciler bu tür törenleri çoğu zaman Filistinlilere karşı provokasyon amaçlı olarak düzenliyorlar. Bu tür törenlerin olduğu bölgeleri güvenlik çemberine alma iddiasıyla Filistinlilerin kullandığı yollardaki trafiğin akışını da engelliyorlar. Bugün akşam saatlerinde aynı uygulamalara Tulkerem’de de başvurulduğuna dikkat çekiliyor.

Batı Yaka’nın Ramallah şehri yakınında da dört Filistinlinin önce yahudi yerleşimciler tarafından rehin alındığı sonra da işgalci askerler tarafından gözaltına alındıkları haber verildi. Bu olay yerleşimci çetelerin Batı Yaka bölgesinde bir tür Şebbiha çetesi olarak kullanıldıklarını bir kez daha gözler önüne serdi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.