FilistinHaberlerOrtadoğu

İşgalci İsrail güçleri “Özgürlük-2” gemisine müdahale etti

Terör rejimi İsrail güçleri, ablukayı kırmak için “Özgürlük Gemisi 2” ile Gazze Limanı’ndan yola çıkan gruba müdahale etti.

Irkçı İsrail ordu sözcüsü Avichay Adraee, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “İsrail deniz güçleri, Gazze Şeridi açıklarında ablukayı yaran 8 yolcunun olduğu bir tekneyi durdurdu.” ifadelerini kullandı.

Tekneye müdahale sırasında istisnai başka bir gelişmenin yaşanmadığını dile getiren Adraee, incelemenin ardından teknenin ırkçı İsrail’in Aşdod Limanı’na çekileceğini kaydetti.

Adraee, Gazze’ye deniz tarafından uygulanan ablukanın zorunlu ve hukuki olduğunu, uluslararası toplum ve Birleşmiş Milletler’in de bunu defalarca kabul ettiğini iddia etti.

Öte yandan Gazze’deki Filistin Halk Heyeti’nden yapılan yazılı açıklamada “Özgürlük Gemisi 2” yolcularının hayatından terör rejimi İsrail’in sorumlu olduğu belirtildi.

Gazze Ablukasını Kırma Ulusal Hareketi Sözcüsü Bessam Munasıra da Gazze Limanı’nda düzenlediği basın toplantısında, Özgürlük Gemisi 2’nin ırkçı İsrail Deniz Kuvvetleri tarafından 12 mil açıkta durdurulduğunu söyledi.

Gazze’de abluka altında yaşayan bir grup Filistinli, “Özgürlük Gemisi 2” ile dün sabah Gazze Limanı’ndan denize açılarak ablukayı delmeyi amaçlıyordu. Irkçı İsrail güçleri müdahale etmese teknenin Güney Kıbrıs limanına ulaşması planlanıyordu.

Büyük Dönüş ve Kuşatmayı Kırma Yürüyüşü Yüksek Ulusal Komitesi’nin organize ettiği eylemler kapsamında, “Özgürlük Gemisi 1” de ablukanın denizden kırılması için 29 Mayıs’ta dünyaya açılmaya çalışmıştı. Ancak ırkçı İsrail Deniz Kuvvetleri, 12 mil açıldıktan sonra gemide bulunan 17 kişinin tümünü gözaltına almıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Haziran 2024 (4) içerik yüklenmiştir.