FilistinHaberlerOrtadoğu

İşgalci İsrail güçlerinin saldırısında 9 Filistinli yaralandı

Siyonist İsrail güçleri dün Gazze Şeridi sınırında Filistinlilere direkt ateş açarak en az 9 Filistinliyi yaraladılar.

İRNA’nın haberine göre, Filistinli göstericiler sınırda terör rejimi İsrail’i protesto ederken siyonist güçler ateş açarak karşılık verdiler.

Bu arada Batı Yaka’da da terör rejimi İsrail’in protesto edildiği gösteriler dün de devam etti. Gösterilerde Amerika ve siyonist İsrail’in başta Mescidi Aksa ve Kudüs olmak üzere Filistin ve İslami Mukadessat aleyhindeki şeytani komploları kınandı. Göstericiler ayrıca Amerikan başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak resmiyette tanımasını da kınadılar.

Öte yandan Mescidi Aksa hatibi Şeyh İsmail Nevahida, Siyonist işgal rejiminin genelde Filistin’de her düzeyde özelde ise Mescidi Aksa ve Kudüs’e yönelik saldırgan tutumuna rağmen Kudüs’ün Filistin, Arap ve İslam ümmetinin ruhu olmaya devam edeceğini söyledi.

Dün (26 Ocak) Mescidi Aksa’da Cuma hutbesini irad eden Nevahida, Kudüs’ün olayların merkezi olmaya devam edeceğini belirtti.

Nevahida, ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü Siyonist işgal rejiminin başkenti ilan etme kararıyla Kudüs’ü işgal altındaki bir şehir kabul eden uluslararası kararları hiçe saydığını ifade ederek, “Amerika Başkanının kararı Filistin, Arap ve İslam dünyasıyla uluslararası düzlemde büyük tepki gördü. Azı hariç bütün İslam ve Arap başkentlerinde büyük siyasi infiale neden oldu. Bunlardan bir kısmı sadece kararı kınamakla yetindi” dedi.

Nevahida hutbesinde ayrıca, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in işgal rejimini ziyaretinin ateşi daha da alevlendirdiğini, işleri içinden çıkılmaz hale getirdiğini ve bölgede dini savaşı alevlendirdiğini kaydetti.

Filistin İslamî Direniş Hareketi (Hamas) dün Cuma namazından sonra Gazze’de Mescidi Aksa’ya destek ve ABD Başkanı Donald Trump’ın kararını protesto etmek için gösteri düzenledi.

Gösteride konuşan milletvekili Muşir El-Mısri, işgalcinin Kudüs’ün yapısını değiştirme girişimlerinin şehrin derin tarihini değiştiremeyeceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Eylül 2021 (16) içerik yüklenmiştir.