FilistinHaberlerOrtadoğu

İşgalci İsrail, Hz.İbrahim Camisini tarihi eser listesine aldı

Siyonist işgal yönetimi dün (21 Şubat Pazar) yaptığı toplantıda el-Halil şehrindeki Hz. İbrahim Camisi ile Beytlaham’daki Bilal bn. Rebah Camisini “İsrail’in ulusal tarihi eserleri” listesine almayı kararlaştırdı.

Siyonist kaynaklar, işgal hükümetinin koalisyon ortaklarından aşırı Siyonist Şas partisinin baskıları sonucu el-Halil şehrindeki Hz. İbrahim Camisi ile Beytlaham şehrindeki Bilal bn. Ebi Rebah Camisini ulusal tarihi eserler listesine almaya karar verdiğini belirterek, işgal yönetiminin bunları restore etmek için yüz milyon dolar bir bütçe ayırdığını da ifade ettiler.

Siyonist gaspçıların bölgesel meclis başkanı Dani Deyan, bu karırın Yahudi halkı için tarihi bir kazanım olduğunu ifade etti.

Siyonist işgal rejimi, tarihi eserler konusunda beş önemli projeyi hayata geçirmeyi düşünüyor. Bunların temelinde bölgeyi İslamî eserlerden tamamıyla temizleyip, bölgeyi Yahudileştirmek yatıyor. Restore ismi altında İslamî esirleri yok edip bu eserleri Yahudi tarihi eserlerle bağdaştırmak istiyorlar. Bunun yanı sıra bölgede anıtlar inşa etme, müze kurma, yayalar için yürüyüş alanları tahsis etme, park oluşturma ve İslami eserler bahane edilerek bölgede ciddi bir restore işine başlamayı planlıyorlar.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2022 (27) içerik yüklenmiştir.