FilistinHaberlerOrtadoğu

İşgalci İsrail meclisi üyelerinin Mescidi Aksaya baskın izni çıkarıldı

Siyonist İsrail rejimi başbakanı Benyamin Netanyahu, 2015 yılından beri uygulamada olan İsrail meclisi Kenneset üyelerinin Mescidi aksaya giriş yasağını kaldırdı.

İsrail 2. Kanalının haberine göre Netanyahu’nun emri üzerine siyonist rejim İsrail Parlamentosu (Knesset) Başkanı Yuli-Yoel Edelstein, dün yaptığı çağrıda Knesset üyeleri ve bakanlar kurulundan Mescidi Aksaya girmeleri için askeri makamlar ile gerekli koordineyi yapmalarını istedi.

Knesset’in radikal üyesi Ehuda Glik daha önçe bu yasağın gözden geçirilmesini istemiş ve Knesset de Salı günkü oturumunda bunu kabul etmişti.

İsrail polis şefi Bentzi Sao, daha önce Knesset Başkanı Yuli Edelstein’e gönderdiği mektupta, ikinci bir emre kadar Knesset üyelerinin tamamına Mescid-i Aksa’ya girmeyi yasaklama kararı aldığını duyurmuştu.

Mektupta, Knesset üyelerinin bu zamanda girişlerinin yasaklanması kararının Mescid-i Aksa’daki gerginliği durduracağını savunan Sao, “İsrail hükümetinin hukuk danışmanının görüş desteği ve yetkilerime dayanarak Knesset üyelerinin ikinci bir emre kadar Mescid-i Aksa’ya girişlerini yasaklama kararı aldık” ifadesini kullandı.

Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa Külliyesi, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor. Siyonist yerleşimciler, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu’s Sahra Camisi’nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu külliye sahasının altında, Hazreti Süleyman mabedi kalıntılarının bulunduğu inancıyla kazı çalışmaları yapıyor.

Aşırı sağcı siyonist yerleşimciler ve İsrailli yetkililer, zaman zaman Mescid-i Aksa Külliyesi içindeki avlu ya da binalara girerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa’da sık sık gerginlik yaşanıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Şubat 2024 (21) içerik yüklenmiştir.