FilistinGenelHaberlerOrtadoğu

İşgalci İsrail Sitesi: Uçurtmaların Üzerinden 100 Gün Geçti Ama Hükümet Hala Çözüm Bulamadı

İsrail haber sitesi verdiği haberde “Cumartesi günü itibariyle Gazze’den, Yahudi yerleşkelerinde yangına neden olan balon ve uçurtmaların gönderilmeye başlanmasının üzerinden yüz gün geçmiş olacak. Gazze çevresinde yaşayan Yahudi yerleşimciler için bu yangınlar ve atılan füzeler birer kâbusa dönüşmüş durumda. Hükümetin henüz bir çözüm bulamadığı bu yangınlarda şimdiye kadar yüzlerce dönümlük arazi kül oldu” ifadesini kullandı.

İşgal rejiminde yayınlanan Yediot Ahranoot gazetesi ise internet sitesinde yayınladığı haberde, 30 Mart’ta Gazze’den gönderilen ilk uçurtmanın yüzlerce dönümlük araziyi kül edecek yeni uçurtmalara yol açacağını kimsenin tahmin etmediğini yazdı.

Haberde “Burada yaşayan ve Hamas ile İslamî Cihad hareketinin füzelerinin korkusuyla yaşayan yerleşimcilerin şu anda semalarda beliren balon ve uçurtmalardan korkmaya başladıklarını söyleyebiliriz” değerlendirilmesi yapıldı.

Siteye konuşan yüksek rütbeli bir askeri kaynak “Gazze sınırında başlayan gösterilerde önce bir oyun ve hile şeklinde kullanılan uçurtmalar şu anda ciddi bir tehdide dönüştü ve bu tehdit yerleşimcilerin hayatını fazlasıyla zorlaştırıyor. Hayatlarını tehdit eden tehlikelere yenisi eklenmiş oldu. Bu tehdit yeni bir şiddete neden olabilir” dedi.

Site, günü birlik yapılan uyarılar ile füze atışlarının artık buradaki yerleşimcilerin hayatının bir parçası haline geldiğini hatırlattı.

Siteye göre şu ana kadar balon ve uçurtmalar 600 yangına neden oldu. Bunun sonucunda yerleşimcilere ait 6000 dönümlük arazi kül oldu. Zararın ise 1,5 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.