FilistinHaberlerOrtadoğu

İşgalci, Silvan bölgesini yahudileştirmeyi hızlandırdı

Dün (28 Nisan Çarşamba) işgal altındaki Kudüs’ün Silvan kasabasında yapılan basın toplantısında Filistinliler işgal rejiminin Silvan kasabasını tamamıyla Yahudileştirmek için çaba harcadığını belirterek, Silvan’ın Kudüs ve Mescidi Aksa için önemli bir güvenlik duvarı olduğunu ifade ettiler.

Bu tespitler, Bustan Mahallesi Komisyonu, Kudüs Büyüme Müessesesi ve El-Aksa Vakıf ve Kültür Müessesesi’nin birlikte Silvan kasabasındaki Bustan mahallesinde kurulan eylem çadırında yaptıkları basın toplantısında ifade edildi.

Katılımcılar basın toplantısında yaptıkları konuşmalarda işgal yönetiminin yaptığı tüm kirli planları reddettiklerini belirterek, Silvan ve Bustan mahallesindeki Filistinli vatandaşların işgal rejimine karşı evlerinde yaptıkları direnişi sürdüreceklerini ve Filistin halkının Kudüs’te ve Mescidi Aksa’da değişmez bir hakka sahip olduklarını ifade ettiler.

Basın toplantısında gösterilen “Ve Silvan, Silvan Olarak Kalacak” isimli belgeselde Silvan’ın 6000 yıllık bir tarihe sahip olduğu, burada 50 bin insanın yaşadığı, bölgenin İslamî bir yer olduğu ve 1976 yılında işgalciler tarafından burada Tevrat Bahçeleri yapılması kararının alındığı ifade edildi.

Şeyh Kemal El-Hatib yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Silvan, Kudüs ve Mescidi Aksa için güvenlik duvarıdır. Burası direniş merkezi olmaya devam edecektir. Burayı gasp etmeye ve yok etmeye hiç kimsenin gücü yetmeyecektir. Siyonistler öncelikle Bustan mahallesinden başlamak üzere Silvan kasabasını tamamıyla boşaltmak ardından boşalttıkları yerlere fanatik Yahudileri yerleştirmek istiyorlar.”

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.