FilistinHaberlerOrtadoğu

İşgalciler eğitimi tamamen siyonistleştirmek istiyor

Siyonist işgal yönetimi Eğitim Bakanı, 1948 yılında işgal edilmiş Filistin topraklarındaki liselerde okutulan Medeniyetler Kitabının içeriğini Siyonistlerin bakış açısını yansıtacak şekilde değiştirmek istiyor.

Siyonistlerin bu son girişimi, işgal altındaki Filistinlilere özellikle de öğrencilere ulusal değerlerden uzaklaştırmak amacıyla muharref Yahudiliğin değerlerini aşılama gayretidir.

Siyonistlerin bu son uygulamasına bölgede yaşayan Filistinliler büyük bir tepki gösterirken, Siyonist Eğitim Bakanı Gideon Saer’den Filistinlilerin programına dokunmamasını talep ettiler.

Uygulamaya tepki gösteren Hayfa Üniversitesi öğretim görevlisi Eymen İğbariyye Medeniyetler komisyonundan istifa ederek, yapılan uygulamanın çok tehlikeli olduğunu ifade etti.

Siyonist işgal rejiminin Siyonizm’in ilkelerini aşılamaya çalıştığı liseli öğrencilerden en az %50’sinin Yahudilikle bir alakası yoktur.

Diğer taraftan aljazeera.net’e bir açıklama yapan sosyal ve eğitim alanında uzman Filistinli araştırmacı Halid Ebu Asba, aşırı sağcı işgal hükümetine bağlı Eğitim Bakanlığının bu değişiklikle eğitimi tamamıyla Siyonist bir renge bürüme çabasında olduğunu belirterek, Siyonistlerin vatandaşlığı sadece Siyonist olma şeklinde algıladıklarını söyledi.

Ebu Asba devamla şöyle konuştu: “Filistinli öğrencilerin böyle bir düşünceden etkileneceğini sanmıyorum. Siyonizm düşüncesini benimsetmek ve özümsetmek için daha önce yapılan bütün girişimler başarısızlıkla sonuçlandığı gibi bu proje de sonuçsuz kalacaktır. Daha önce Siyonist düşünceyle ilgili 100 kavram ezberletme zorunluluğu getiren işgalciler bu konuda istenen verimi alamamıştı. Çünkü Filistinli öğrenci bu tür kavramların ve düşüncelerin derdinde değildir.”

Başa dön tuşu
Bugün 11 Ağustos 2022 (2) içerik yüklenmiştir.